Kristjan Pruul • 5. detsember 2018 kell 11:54

Maksuamet platvormidel tulu teenijaid taga ei aja

Iga üksiku lisatulu otsija sissetuleku välja otsimine ei ole MTA eesmärk  Foto: Liis Treimann

Maksu- ja tolliamet eeldab, et lihtne deklareerimine paneb inimesed ise oma tulusid deklareerima, mingit kavatsust jagamismajanduse platvormide käest kontrollidega kasutajate tulu suurust välja nõuda ametil ei ole.

Järgneb maksuameti ja Airbnb koostööleppe puhul tehtud intervjuu maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmanniga.

Kas on mingi piir, mille järel te ütlete üüritulu deklareerivale isikule, et see on ettevõtlus, tehke endale juriidiline isik?

Me ei ole seda nii planeerinud. Me räägime üleüldises plaanis, kust see ettevõtlus algab. Kodanikud on ise üsna teadlikud, mis on ühekordne tulu, mis mitte. Airbnb andmetel saab nende keskmine kasutaja aastas 1500 eurot, sellise summa juures me ei räägi ettevõtlusest. Enamasti, kui tegevust laiendatakse mitme korteri abil näiteks, siis ei ole mõistlik enam teenida eraisiku vormis, ettevõttel tekkib õigus kulu mahaarvamiseks jne.

Kui palju te ootate, et Airbnb kasutajaid selle projektiga kaasa tuleb?

Esimesel aastal tulevad tõenäoliselt proovijad, jääb kahtlejaid-mõtlejaid. Taxify ja Uberi kogemus näitab, et maksuteadlikkus kasvab. Inimesed tahavad ka öörahu, et ei peaks meie kõnet või kirja ootama.

Kas Uberi ja Taxify juhtide deklareeritud 900 000 eurot on rahuldav tulemus?

See summa on kasvanud, mis on hea. Loodame siin Airbnb abil samasugust muutust. Üüriturg on ju tervikuna probleemne, aga olukord paraneb. Meil on üüriturul 20 miljoni euro suurune maksuauk, see ei ole täppisteadus, aga umbkaudne koguhulk. Deklareeriti üüritulu 16 miljonit, kogu turg on 135 miljonit eurot. Seal on paranemisruumi küll ja küll, aga ma arvan, et lihtsad meetodid ja lihtsad teenused aitavad sellele kaasa. Deklareerimine ei tohi jääda selle taha, et ei oska.

Kas Airbnb vastab teie päringule, kui te küsite mõne nende kasutaja käibe kohta?

Meil "kalastusõigust" ei ole, massandmeid küsida ei saa, et kes on teie kasutajad ja mis tulu teenivad. Seda õigust Eesti õigusruumis ei ole. Kontrolli raames, kui meil on teada, et on keegi isik, kes teenib seda tulu, on meil selleks õigus – tavapärane kontrolliõigus.

Kas need ettevõtted reageerivad teie nõuetele?

Me ei ole seda kasutanud, ei ole seda vajalikuks pidanud, sest me ei pea nõiajahti. Tahame tõsta vabatahtliku maksudeklareerimise osa.

Hetkel kuum