Kristjan Pruul • 27. detsember 2018 kell 8:33

Kunda sadama värsked omanikud laienevad

Kunda Sadama omanikud ostsid sadama territooriumil tegutsevad ettevõtted  Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Sügisel Kunda sadama soetanud Baltic Maritime Logistics Group ostis tegevuse laiendamiseks veel kaks sadamas tegutsevat logistikafirmat.

Müüjad on Eestis üle 20 aasta ümarpuidu transpordiga tegelev Palgardi Kraana ning Kunda sadamas 6000 ruutmeetri suurust laopinda pidanud PK Terminal. Palgardi Kraana omanikud on Rootsi JM Palgard ning Lembit ja Rain Rannalale kuuluv Tableroon. PK Terminal kuulub samuti Rannalatele.

Kuidas kirjeldas Lembit Rannala Palgardi Kraana tegevuse algust Eestis, saab lugeda SIIT.

Palgardi Kraana ja PK Terminal müüvad konkurentsiametile edastatud teate järgi tehingu tulemusel Kunda Sadamale üksused, millest üks tegeleb sadamas ümarpuidu, puistekaupade ja pakitud kaupade laadimise, lastimise ja lossimisega ning teine laoteenuse pakkumisega. Põhilised kaubad on viljatooted, puidugraanul, tselluloos ja muud ilmakartlikud kaubad.

Samal territooriumil tegutsevad ettevõtted olid varem seotud nii palju, et Palgardi Kraana pakkus Kundas sadamale allhanke korras lastimis- ja lossimisteenust.

Lisaks Kunda sadamale tegutseb Palgardi Kraana ka saartel. 2017. aasta kohta on teada, et ettevõttes töötas 25 inimest ning laadimisteenuseid osutati ühtekokku 3 miljoni euro eest. Investeeringud ulatusid miljoni euroni. Käive jäi aasta varasemale tasemele, kuid tulumaksueelne kasum kasvas 75%, 180 000 euroni. 2017. aastal võtsid ettevõtte omanikud firmast 400 000 eurot dividende.

PK Terminal on tegutsenud praeguseks kuus aastat. Rannalatele kuuluvas ettevõttes töötab viis inimest ning käive oli 2017. aastal 1,3 miljonit eurot. Ettevõte ladustas ja käitles 230 000 tonni kaupa ja oli sadama üks suurem kaubasaatja. PK Terminali puhaskasumi marginaal oli 13% ja kasum Palgardi Kraanaga samasse suurusjärku.

BMLG ostis sadama sügisel

Baltic Maritime Logistics Group ostis Kunda sadama oktoobris HeidelbergCement gruppi kuuluvalt tsemenditootjalt Kunda Nordic Tsement. Müügihinda kumbki pool ei avaldanud. Sadam käitles mullu 1,5 miljonit tonni kaupu. Sadam teenindab peamiselt kohaliku tööstuse importi ja eksporti.

Baltic Maritime Logistics Group on 2000. aastal asutatud kontsern, mis koondab kümnes riigis erinevaid logistikavaldkonna ettevõtteid. Mullune müügitulu oli 143 miljonit eurot, kasum üle 13 miljoni euro.

Hetkel kuum