Pikk päev: esimesed kõnelused peetud

Esimesena õnnestus täna Kaja Kallase meeskonnaga ühe laua taha istuda Isamaa erakonna esimehel Helir-Valdor Seederil.  Foto: Liis Treimann

Valimised võitnud Reformierakonna esimees Kaja Kallas kohtus täna õhtul Isamaa, Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide esindajatega, et teha ära n-ö esimene filtreering ja kaardistada ära, mille põhjal üldse oleks erakondadel võimalust ühist koalitsiooni luua. Kallase sõnul on võimalik nii kaksik- kui ka kolmikliit.

Poliitikutel oli täna pikk päev. Eilsed valimispeod kestsid poole ööni, varastel hommikutundidel tuli anda meediaväljaannetele intervjuusid ja seejärel algasid alles olulisimad punktid päevakavas – juhatuse koosolekud ja esimesed kõnelused võiduerakonnaga, millest sõltub valitsusse pääsemine.

Reformierakond tahtis oma juhatuse koosolekut pidada juba kell üheksa hommikul. Erakonna valimisvõidujärgne pidu läks vist aga pikale, kuna koosolek lükati kaks tundi hilisemaks. Juhtkond otsustas, et teevad esmased kõnelused Isamaa, SDE ja Keskerakonnaga.

Isamaaga ühiseid jooni jagub

Isamaaga kohtuti riigikogus kell neli päeval. Kohtumisel osalesid Isamaast erakonna esimees Helir-Valdor Seeder ja peasekretär Priit Sibul. Poolteist tundi hiljem teatasid Seeder ja Kallas ajakirjanikele, et põgusa konsultatsiooni järel sai selgeks, et kahel erakonnal on ühised arusaamad hariduspoliitikast, eelarve- ja maksupoliitikast, majanduse arendusest, riigiettevõtete erastamisest ja riigireformist. Kitsaskohad on aga kodakondsuspoliitika, milles erinevalt Isamaast lubaks Reformierakond ka topeltkodakondsust. Samuti tahaks Isamaa muuta teise pensionisamba vabatahtlikuks, kuid Reformierakond sellele nii rutakalt alla ei kirjutaks.

Keskerakonnaga suurimad erimeelsused: tasuta transport ja astmeline tulumaks

Kuigi veel täna hommikul rääkis Keskerakonna liikmest majandusminister Kadri Simson, et tõenäoliselt jääb Keskerakond valitsuskõnelustest kõrvale, kohtusid õhtul kell kuus Kaja Kallase meeskonnaga just Jüri Ratas, Mailis Reps ja Kadri Simson. Keskerakonna ja Reformierakonna suurim erimeelsus on maksupoliitika ümber. Jüri Ratas lubas juba eile hilisõhtul valimistulemustest teada saades oma erakonnale, et annab oma parima, et Keskerakond pääseks koalitsiooni. Sellest võiks eeldada, et ta on üsnagi kompromissialdis. Iseasi, mida mõtleb ülejäänud erakond.

Ratas rääkis täna õhtul kella kaheksa ajal Postimehele, et kohtumine Reformierakonnaga möödus rahulikus õhkkonnas. Tema sõnul ei soovi Keskerakond kindlasti seda, et maksusüsteemiga suureneks sissetulekute ebavõrdsus. Samas lubas tema sõnul Kallas, et ka temal on soov seista võimalikult paljude inimeste eest. Ratas ei ole nõus taganema ka erakorralisest pensionitõusust, samuti tahaks ta edasi minna riigireformi ja tasuta ühistranspordi arendamsiega. Neist punktidest on vaid viimane asi, millega Reformierakond ei pruugi nõus olla.

Pärast kohtumist Reformierakonnaga läksid Ratas, Simson ja Reps Keskerakonna koosolekule, mis esialgu pidi algama juba kell kuus.

Sotsiaaldemokraatide sisekaemus

Pikim päev on ees aga sotsidel, kes on püsinud terve tänase päeva esimese poole üsna vaiksed. Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski pole vastanud kõnedele ja oma nõunikega kohtus ta alles hilisel pärastlõunal. Erakonna juhatus kogunes õhtul kell viis, kuid enne seda intervjuusid ei jagatud. Pärast koosolekut teatas Ossinovski ajakirjanikele, et erakond pole ilmselgelt oma valimistulemustega rahul.

Juba mõnda aega on arutletud selle üle, kas Ossinovski peaks lahkuma ka erakonna esimehe kohalt. Mullu kevadel, kui arutelud piirikaubandusest tekkinud probleemide üle läksid ühiskonnas vägagi tuliseks, lahkus Ossinovski valitsusest, kuid jäi SDE esiotsa edasi. Tollal ütles ta, et kavatseb keskenduda sellele, et erakonda võimalikult hea valimistulemuseni viia. Suvel lubas ta 20 kohta, veel kuu aega tagasi tundus peaaegu utoopia, et SDE võib saada kasvõi 15 kohta. Tuli aga 10.

Nii Ossinovski kui ka enamik erakonnakaaslasi ei leia siiski, et Ossinovski peaks nüüd kohe tagasi astuma. Küll aga vahetatakse ta väga suure tõenäosusega välja suve alguses, kui uue esimehe valik on niikuinii kavas.

Teadupärast on Ossinvovski valimistulemustest täielikult löödud. Siiski on tal praegu veel üsnagi suur võimalus valitsusse pääseda, olgugi et mitu kolleegi teistest erakondadest on öelnud, et sotsidel oleks aeg end opositsiooni koguma minna.

Kell kaheksa õhtul oli lõpuks sotsiaaldemokraatide aeg istuda ühe laua taha Reformierakonnaga. Kohtumisel osalesid Reformierakonnast Kaja Kallas, Taavi Rõivas ja Erkki Keldo ning Jevgeni Ossinovski ja Kalvi Kõva SDEst. Pärast kohtumist Ossinovski ja Kõva ajakirjanikele kommentaare ei andnud.

Reformierakonna juhatus koguneb tänase päeva jooksul ja teeb otsuse, kellega konkreetsemate koalitsioonikõnelustega edasi minna.

Hetkel kuum