Äripäev • 8. aprill 2019 kell 6:23

Arakas pidas sissemakseta kodulaenu ideed ohtlikuks

Peaminister Jüri Ratase nõunik Tanel Kiik ja Eften Capitali tegevjuht Viljar Arakas augustikuises raadiosaates.  Foto: Andras Kralla

„Tahaks uskuda, et suur osa kinnisvaraturu osalisi mõistab, et tegu on halva ideega,“ säutsus Eften Capitali tegevjuht Viljar Arakas möödunud aasta augustis Twitteris selle peale, kui luges uudist Keskerakonna valimisideest anda noortele peredele võimalus võtta eluasemelaenu ilma sissemakse nõudeta.

Nüüd loeme Keskerakonna, Isamaa ja EKRE kolmikleppest sama punkti: „Tagame lasterikastele ja noortele peredele võimaluse saada oma kodu soetamiseks või parendamiseks laenu riigi käendusel ning ilma kohustusliku omafinantseeringuta. Kaasajastame lasterikaste perede Kredexi kodutoetuse kriteeriume ja summasid.“

„Kodu soetamine peabki tulema higi, pisaraid ja verd valades. See peab tulema läbi pingutuse, mitte nii, et riik lihtsalt garanteerib selle sulle,“ selgitas Arakas toona oma seisukohta Äripäeva raadio saates „Poliitikute töölaud“.

Ta meenutas oma esimese eluaseme ostmist. „Poole sissemaksest sain isa käest, veerandi maksin ise ja teise veerandi laenasin toonase tööandja käest, kellele hiljem maksin iga kuu palgast laenu tagasi,“ rääkis ta. „See peabki nii olema. Mida rohkem inimene vaeva näeb, seda rohkem ta tulemust ka hindab.“ Arakas on veendumusel, et kui inimene pingutab kodu soetamise nimel, on tal ka nii kodu kui ka laenu ees suurem vastutustunne.

Arakase sõnul on probleem ka selles, et kinnisvarahinnad on kõigi aegade tipus, ent on teada, et ühel hetkel tuleb majanduskriis. Seega utsitaks tema sõnul Keskerakond praegu noori inimesi võtma pikaks ajaks eluasemelaenu ajal, kui hinnad on laes. Ühel hetkel on need samad noored olukorras, kus kriisi ajal hinnad langevad ja nad on kimpus laenukohustusega, mis on suurem kui nende kinnisvara väärtus.

Talle oponeeris saates toonane peaministri Jüri Ratase nõunik, praegune sotsiaalministri kandidaat Tanel Kiik. „Olen ise ka kinnisvaraga tegelenud üle kuue aasta. Puutusin kokku väga paljude inimestega, kes ütlesid, et kohe-kohe hakkavad nad ostma, kuid otsustasid siis, et hinnad on hetkel liiga kõrged ja parem ootavad hindade langust. Aastal 2010 ütles nii mõnigi klient, et veel ei osta. Nüüd on aga sellest ajast kerkinud keskmine ruutmeetri hind kaks korda. Seega keegi meist ei tea, mis need hinnad kunagi teevad, ja nõu anda, millal on parim aeg osta, on raske,“ rääkis Kiik.

Peale selle ei leia Kiik, et kodu ostmiseks peaks valama higi ja pisaraid. „Pere loomine ei peaks käima selle järgi, kas majandusel on head ajad või mitte. Pigem tahaks loota, et pere loomise otsus sünnib armastusest, kindlustundest ja kahe inimese omavahelisest otsusest. Keskerakonna loogika ja soov on, et riik oleks sellisel hetkel inimesele rohkem toeks, olgu majanduses head, halvad või keskmised ajad,“ selgitas ta.

Pikemalt saad nende debatti lugeda siit.

Kuula ka raadiosaadet „Poliitikute töölaud: Arakas vs Kiik sissemakseta kodulaenust“.

Hetkel kuum