Kristjan Pruul • 24. mai 2019 kell 14:02

May taandumine avab tee leppeta Brexitile

Peaminister Theresa May teatas reedel oma tagasiastumisest  Foto: SIPA/Scanpix

Suurbritannia peaministri Theresa May tagasiastumine kasvatas riski, et riigi lahkumine Euroopa Liidust osutub praegu kokkulepitust oluliselt järsemalt.

"Ma astun tagasi ilma vihata, ma olen lõpmata tänulik võimaluse eest teenida seda riiki, mida ma armastan," ütles pisaratega võitlev Theresa May ajakirjanikele. Lahkumiskuupäev on 7. juuni.

Peaminister, kes oli pigem Euroopa Liidust lahkumise vastane, lahkub ametist ilma, et oleks suutnud täita oma põhilisi lubadusi: viia Suurbritannia Euroopa Liidust välja ning tasandada riigis tekkinud vastandumine.

May tagasiastumist nõudsid eeskätt konservatiivide euroskeptiline tiib ning tõenäoliseim järglane peaministri toolil on Boris Johnson, kes on samuti May ja Euroopa Liidu vahel sõlmitud lahkumisleppe vastane.

Moody's: May tagasiastumine mõjub majandusele halvasti

Sarah Carlson, analüütik reitinguagentuurist Moody's, hoiatas, et lahkumisega kaasnev ebaselgus on ilmselt negatiivse mõjuga ning hoiab tagasi nii investeeringuid kui ka värbamist ning lõpuks ka majanduskasvu. Leppeta lahkumise võimalus süvenes tema sõnul Theresa May tagasiastumisega.

Financial Times kirjutab seevastu, et lühemas plaanis võib see tähendada sootuks vastupidist: et tähtaeg Euroopa Liidust lahkumiseks lükkub veelgi edasi. Teisalt näitas tähtaja edasi lükkamise keerukust juba aprillikuine kohtumine, kus Prantsuse peaminister Emmanuel Macron selle vastu tuliselt võitles.

Igal juhul on selge, et ükski Theresa May kohta sooviv kandidaat ei toeta ei lahkumise tühistamist ega uut referendumit. Ka opositsiooniline tööpartei ei ole hetkel teab kui suur referendumi pooldaja, leiboristide juht Jeremy Corbyn kutsus ka reedel tulevast konservatiivide juhti ennekõike uusi valimisi välja kuulutama.

Kihlveokontorite pakutud tõenäosused järgmisele tooride liidrile

Boris Johnson - 40%

Brexiti kampaania juht Dominic Raab - 14%

Keskkonnaminister Michael Gove - 7%

Euroopa kordas vana mantrat

Hispaania hoiatas pärast May teadaannet, et lähitulevikus paistab ainult leppeta lahkumine, vahendas Reuters. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker tunnistas, et talle May otsus mingit rõõmu ei põhjustanud ning Euroopa Liit senist kokkulepet mitte mingil juhul uuesti avama ei hakka.

Suurem osa vastuolusid brittide lahkumisleppes tulenevad niinimetatud Iiri varulahendusest, mis edasiste kokkulepete puudumisel jätaksid britid igaveseks Euroopa Liidu tolliruumi. ELi vankumatut toetust nautinud Iiri peaminister Simon Coveney hoiatas, et kui inglastel on mõte, nagu uus peaminister võiks olla kõvem kaupleja kui eelmine, siis see ei minevat läbi. "EL ei tööta niiviisi," ütles ta.

Kuidas tuua parlamenti "uus lahkumislepe"

Üks võimalus vana leppega auväärselt lahkuda tulevasel peaministril siiski on. Financial Times juhib tähelepanu, et korduvalt on brittidele pakutud võimalust laiendada leppe mitte-siduvat, tulevikku vaatavat osa Suurbritannia ja Euroopa Liidu tulevaste suhete kohta.

Konservatiivide enamuselt värske mandaadi saanud peaminister võiks sellist poliitilist deklaratsiooni parlamendile esitleda kui läbimurret ning saada nii toetus, mida May korduvalt küsis, aga kordagi ei saanud.

Võib ka parlamenti eirata

Ilma leppeta lahkumise vastu räägib parlamendi senine hääletuste ajalugu: sellise lahkumise võimalus on peaministril kästud korduvalt laualt maha võtta. Mis tähendab, et kui juhikoha peaks saama näiteks selline veendunud euroskeptik nagu Dominic Raab, siis on leppeta Brexit jälle sammukese lähemal.

Briti mõttekoda IfG märkis Financial Timesile antud kommentaaris, et tegelikult ei saa parlament kuidagi peaministri vastu, kes on otsustanud lahkumise leppeta ette võtta. "Parlamendisaadikute ainus võimalus seda takistada on umbusalduse avaldamine, mis oleks tooridele väga suur riskivõtt," ütles IfG analüütik Maddy Thimont-Jack.

Hetkel kuum