Urve Vilk • 29. juuni 2015 kell 10:30

Norra sprinterite võitude üllatav põhjus

Oskus nalja teha ja lapsikult käituda on aidanud Norra sprintereid heade tulemusteni. Pildil Marit Björgen.  Foto: Scanpix

Norra suusakoondis on nagu lasteaed, kuid nali ja lapsikused aitavad neil tipptulemusteni jõuda.

Kaks kuud Norra koondise taustajõuna tegutsenud OÜ Maru Konsultatsioonikeskus treener-konsultant Mati Ruuli sõnul aitab suusakoondisel tipptulemust saavutada huumor, kirjutab 29. juuni Äripäeva kuukiri Juhtimine.

"See oli kui rändtsirkus," kommenteeris Ruul tarneahelakonverentsil “Edu valem” Norra suusakoondise saabumist Otepää MK etapile. Norra suusasprindi koondise peatreener Roar Hjelmeset on öelnud, et “Töö peab olema lõbus!” ja huumorit hindavat mõtteviisi oli näha igal sammul.

"Juba esimest hetkest pöörasin tähelepanu positiivsele mõtteviisile. Sellele pöörati kogu aeg tähelepanu. Kui kellelgi lipsas huulilt mure, siis üritati sellele leida kohe lahendus ja kõik aitasid lahenduse leidmisele kaasa," märkis Ruul.

Kuni te naerate, ei tunne te end väsinu ega haigena.

Huumor peegeldab enesekindlust.

Naer tugevdab immuunsussusteemi, toimib aeroobse treeninguna, maandab pingeid, suurendab hapnikutarbimise võimet ega maksa midagi.

Naerdes eristub rohkem adrenaliini, mis mõjub ergastavalt.

Naermine toimib valuvaigistina.

Huumori abil talletub mällu 250-700% rohkem infot.

60-70% loomevõimest ja humoorikast töökeskkonnast tuleb meeskonnajuhilt.

Naeru ajal südamelöökide arv tõuseb ja vereringe kiireneb. Naermise lõppedes langevad mõlemad näitajad endisest tasemest allapoole, mis mõjub lõdvestavalt. Käte ja jalgade verevarustus paraneb.

Aktiviseeruvad närviimpulsid paremas ajupoolkeras (s.t. piirkonnas, mida seostatakse kõige rohkem loovuse ja abstraktse mõtlemisega).

Südamest tulev naer vabastab endorfiine, mille otsene ülesanne on vaigistada valu ja tekitada heaolutunne.

Mitte sekunditki jõudeaega

Inspiratsioon on äkiline füüsiline aktiivsusmoment, mis mingil hetkel süttib. Tippsoorituse hetkel peab tekkima kirg, mille väljundiks on voo-seisund. Sprinterid peavad neli korda päevas saavutama rajal parima tulemuse, andes maksimumi. Et maksimumi päeva jooksul säilitada, on vaja tohutult kiireid taastumismomente.

"Kogu aeg laotakse puid ahju, et see seisund kätte saada ja huumoril on selles tähtis roll," märkis Pruul, kes otsis koondise jaoks piljardi-, koroona- ja lauajalgpallilaudu, noolemänge jne. "Et neil, kes hotelli tulevad, jätkuks tegevust ja nad oleksid õhtuks nii läbi, et nad uinuksid kell 9 ja ei mõtleks, kuidas homme läheb. Nad väsitatakse aktiivsete tegevustega päeva lõpuks võimalikult ära. Teiseks peavad nad olema terve päeva voo-seisundis, sest kunagi ei tea täpselt, millal võistlus edasi läheb ja rajale on vaja minna," rääkis Ruul, kelle sõnul sportlased on kärsitud, mistõttu nad ei püsi kaua ühe tegevuse juures, vaid neil on kogu aeg vaja uusi tegevusi, et aeg kiiremini läheks.

Kirg (passion ingl. k) tähendab vana-kreeka keeles kannatust ja piina. See on üliintensiivne emotsioon, vastupandamatu soov ja iha millegi järele, ja seda emotsiooni ajavad norrakad taga.

Võit võidu pärast.

Ruuli sõnul käib pidev võistlus. "Kui nad liiguvad väljas, ütleb treener: "Kes jõuab esimesena mäe otsas oleva kuuse juurde, saab õhtul auhinna." Kogu aeg tehakse väikeseid võistlusi, mille auhinnad on tühised, asi on põhimõttes, kes võidab." 

Kuni naerate, ei tunne te end väsinu ega haigena ja huumor peegeldab enesekindlust. Humoorikas töökeskkonnas sõltub 60-70% loomevõimest meeskonna juhist. "Ükskõik, kas oled peatreener, osakonnajuht või ettevõtte omanik, sinust saab kõik alguse," märkis Ruul.

Ta tunnistas, et Norra koondis on heas mõttes nagu lasteaed. Seda pole kombeks filmida - kui kaameratega tullakse majja sisse, tõmmatakse tagasi, ent kui need lahkuvad, algab selline mäng, et visatakse asju, tehakse nalja, keegi saab rumalusega hakkama.

"Nad mängivad nagu lapsed ja samal ajal teevad tõsist tööd, lihvivad ja määrivad suuski jne," kirjeldas Ruul, kelle sõnul algab norrakate töökeskkonna loomine lihtsatest asjadest - ollakse sõbralikud, naeratatakse, ehkki ollakse konkurendid, naerdakse mitte ainult teiste naljade üle, vaid tehakse ka enda üle nalja. "Ja sportlased naeravad vahel ka treeneri üle," märkis Ruul.

Hetkel kuum