Lahkumismaks Euroopa Kohtu luubi all

16. detsember 2008, 11:18

PricewaterhouseCoopersi maksukonsultandid Ain Veide ja Erki Uustalu lahkavad aripaev.ee maksublogis lahkumismakse teemat.

Mitmetes riikides rakendatakse nii füüsiliste kui ka juriidiliste isikute osas lahkumismakse ("exit tax"), mille eesmärgiks on vältida olukorda, kus maksukohustuse optimiseerimiseks isik enne vara võõrandamist vahetab oma residentsuse soodsama maksukeskkonnaga riigi residentsuse vastu.

Lahkumismaksu puhul loetakse põhimõtteliselt isiku vara tinglikult võõrandatuks vahetult enne residentsuse vahetamist ning sellest tulenevalt ka maksukohustus tekkinuks riigis, kus isik algselt oli resident. Kuna Eestis on füüsiliste isikute poolt saadud kasu vara (nt. aktsiate) võõrandamisest maksustatav, paljudes riikides aga maksuvaba või soodsamalt maksustatav, võib residentsuse vahetamine enne vara võõrandamist anda isikule olulise maksusäästu. Tegemist on tüüpilise olukorraga, mille vältimiseks lahkumismakse tavaliselt rakendatakse. Lahkumismaksuks loetakse ka olukorda, kus äriühingu kolimine või püsiva tegevuskoha vara viimine ühest riigist teise toob äriühingule kaasa kohese maksukohustuse. Selliseid olukordi eksisteerib tegelikult ka Eesti maksusüsteemis. Lähiajal on oodata Euroopa Kohtu seisukohta sellise maksustamise õiguspärasuse osas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing