Piret Reiljan • 29. mai 2015 kell 5:45

Kirves ümbrikupalga saaja kuklas

Piret Reiljan  Foto: Andres Haabu

Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan tuletab musta palga saajale meelde, missugused ohud teda varitsevad.

Suure tõenäosusega tunneb igaüks kedagi, kes võtab teadlikult töötasu vastu mustalt – maksuvabalt – või vähemalt kahtlustab musta tasustamist. Nüüd võiksite oma selliselt tuttavalt küsida, kas ta teab ka seda, kui palju ta sellise töötasuga leppides iseendale kahju teeb ja millega riskib.

Jättes kõrvale läbinisti mustalt tehtava haltuura, korrakem üle, mis ohud on osaliselt maksuvabalt makstava töötasuga nõustumises. Ja pangem tähele, et e-maksuametis saab igal ajal kontrollida, kui suur töötasu on sinu eest ametlikult deklareeritud – teadmatuses ei pea kobama.

Hoop pensionile

Võttes vastu osa töötasu mustalt, kaotab töötaja nii haigus- ja puhkusetasus kui ka võimalikus koondamis- ja töötushüvitises. Noor naine, kes saab ümbrikupalka, võib tulevikus avastada, et tema emapalk hakkab kahvatuma varasema, mitteametliku sissetuleku kõrval. Ka kohustusliku teise pensionisamba maksed sõltuvad ametlikust töötasust, sh riigi panus. Toodav ohver võib olla koguni kuni mitusada eurot väiksem igakuine vanaduspension, olenevalt ümbrikupalga osakaalust ja kestusest.

Võtame veel ühe olukorra. Oletame, et ümbrikupalgaga töötaja saab äraelamiseks igati korraliku tasu, tühja sest, et enamjaolt mustalt. Ühel hetkel avastab ta, et õnnest on puudu veel vaid oma kodu. Paraku tuleb muidu igati kena sissetulekuga ümbrikupalga saajal tõdeda, et panga silmis on ta tegelikust oluliselt vaesem.

Ka töötaja vastutab

Viimaks eriti kopsakast riskist, mida ümbrikupalga saaja ei pruugi teadvustada. Nimelt vastutab töötaja, kes teadlikult ümbrikupalka vastu võtab, tasumata jääva tulumaksu eest.

Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhi asetäitja Kaido Lemendik selgitas, et kui töötaja teab, et tema tasult pole tulumaksu kinni peetud, siis seaduse järgi on tal endal kohustus tulu deklareerida ja tulumaks tasuda. Teisisõnu peab töötaja suutma tõendada, et temale teadaolevalt peeti tema töötasult maksud kinni. Tõendamisel tuleb appi võtta tööleping, pangakonto, samuti selgitused või kassaorderid jm. Alles siis, kui töötaja tõendab oma heausksust, lasub vastutus üksnes tööandjal.

Iga ümbrikupalga vastuvõtja võiks vaadata peeglisse ja öelda endale, et tal on võimalik olukorda muuta. Tööandjad vajavad inimesi, kes aitaksid neil väärtust luua ja need inimesed ei pea teps mitte loobuma väljateenitud sotsiaalsetest garantiidest, heast krediidikõlbulikkusest ja rahulikust unest maksuametnikke kartmata.

Ümbrikupalga õigustamiseks võib väita, et paljudel tööturu nõrgematel osalistel pole toimetulemiseks muud valikut. Mõistan ka mündi seda poolt, kuid üks põhjus, miks valikut pole, ongi üpris laialdane nõustumine musta tasustamisega. Ainuüksi mullu jäi ümbrikupalga maksmisega vahele sadu ettevõtteid, kes säästsid töötajate tuleviku arvel.

Hetkel kuum