Andree Raid • 19. september 2015 kell 7:30

Eestlane julgeb kinnisvara osta

Raid & Ko OÜ juhatuse liige Andree Raid.  Foto: Erakogu

Sel suvel ei näinud me korteriturul mullusele analoogset tehingute arvu langust. Kindlasti oli jahe suvi üks põhjustest, mis suunas inimesed päikeselise ranna asemel notaribüroosse lepinguid allkirjastama, leiab Raid & Ko juhatuse liige Andree Raid.

Elamispindade turg on väga aktiivne. Sügis näitab, kas maailmamajandusele vastuvoolu ujuv Eesti kinnisvaraturg suudab samas tempos jätkata.

Tänavu juunist ­augustini tehti Tallinnas 2144 korteri­tehingut ehk eelmisest aastast 26% rohkem. Suurest tehingute­arvu kasvust ei tohiks end lasta liialt eksitada. 2014. aastal langes tehingute arvu oluliselt. Turg taastus aasta viimaseks kvartaliks ja on sealt püsinud nii tehingute arvu kui ka hindade osas tugevana.

Eestlane ostab

Tehingute arv on oluline indikaator, mis näitab, kas ostjad on turul või mitte. Vaatamata Euroopa ja maailma­majanduse ebakindlusele haaravad Eesti kodu­ostjad kinnisvara kokku. Murepilvedel pole ostuotsuseid lastud segada.

Koduostjad ostavad valdavalt kinnisvara omatarbeks. Spekulante praktiliselt pole, väljaüürimiseks kinnisvaraostjaid on, kuid aastatagusest märksa vähem. Nii ei saa öelda, et koduostmise taga oleks emotsionaalne tehingute- ja hinnamull nagu näiteks 2005.-2007. aastal.

Tehingute arvust rohkem tähelepanu pälvib hind. Elamispindade hinnad Tallinnas on aastajagu püsinud üsna stabiilsed. See tähendab, et koduostja ei pea samaväärse korteri eest praegu maksma oluliselt erinevat hinda kui aasta tagasi.

Hetkel kuum