Kadi Heinsalu • 18. oktoober 2015 kell 7:00

Ligi tekitab laste vahel ebavõrdsust

Meditsiiniuudiste peatoimetaja Kadi Heinsalu.  Foto: Erik Prozes

Erakoolide rahastust kärpiv haridusministeerium tekitab laste vahel ebavõrdsuse, leiab Meditsiiniuudiste peatoimetaja Kadi Heinsalu.

Jürgen Ligi juhitav haridus- ja teadusministeerium soovib vabaneda erakoolide laste eest n-ö tegevuskulude toetuse maksmisest 91 eurot kuus ja lükata see omavalitsuste võimaluseks. Tallinn kui suurim omavalitsus ei ole seni näidanud mingit soovi sellist toetust vabatahtlikult maksta. Seega on see ette läbikukkunud algatus. Kuid just Tallinnas on palju erakoole. Siin on ka palju munitsipaalkoole, liigagi palju. Seetõttu tuleks alustada samal ajal ühte teist tegevust: reformida Tallinna koolivõrk.

Kaks sügist tagasi jäi lastevanemate survel toppama paari kooli ühendamine. See oleks andnud kokkuhoiu. Lapsi sünnib ju järjest vähem ja koolimajad jäävad tühjemaks. Kuid pooltühjade koolide ülalpidamiskulud tiksuvad edasi.

Meenutan ühtlasi, et paljude Tallinna koolide remont ja haldusteenus on antud suurärimeeste erafirmadele, kes teenivad priskeid kasumeid. Nende summade kõrval on erakooli laste toetuseks minev mõni miljonit eurot väike raha.

Raha käigu lapsega kaasas

Aga eelkõige ei tohi olla laste vahel ebavõrdsust. Tuleb välja, et 91 eurot kuus on erakooli lapse hind (või panus), mille riik ja paljud omavalitsused loodavad edaspidi kokku hoida ja lasevad süüdimatult lastevanematele suunata. Aga need lapsevanemad on samuti maksumaksjad, kes osalevad ka munitsipaalkoolide kulude katmises, kus nende lapsed ju ei käi.

Kui Eesti riigis on ette nähtud koolilapse kohta see raha, siis peab see lapsega kaasa käima. Olenemata, kus koolis ta õpib. Kui seetõttu jääb mõne munitsipaalkooli pink klassis tühjaks, tuleb teemaga eraldi tegeleda. Kas panna klasse või koole kokku või meelitada lapsed oma juurde kvaliteetsema, mitmekülgsema ja eripärasema haridusega.

Hetkel kuum