Kristi Malmberg • 31. august 2016 kell 4:15

Osta endale burkiini

Burkiini  Foto: Panthermedia

Päevitamine pole enam moes ja eestlase õrnale nahale sobiks burkiini päikesekaitseks ideaalselt, kirjutab kujundus- ja fototoimetuse juht Kristi Malmberg.

Euroopal on Brexiti kõrvale tekkinud uus tõsine probleem - kas rannas võib kanda burkiinit või mitte. Moslemite ja ortodokssete juutide tavaline rannariietus kütab kaugelt rohkem kirgi kui kiratsev majanduskasv või presidendivalimised.

Jättes kõrvale islamofoobsed emotsioonid, on burkiini tegelikult väga praktiline riideese. Valgenahalise ja sinisilmse eestlase selga sobiks see mõnel soojamaareisil nagu valatult. Arvestades aina kasvavat nahavähki ja melanoomi haigestumise statistikat, peaks see olema lausa kohustuslik. Burkiini on tehtud materjalist, mis sisaldab korralikku päikesetõket, kaitstes kiirelt kõrbema kippuvat õrna nahka.

Igati praktiline

Väikelastele tehakse ka Euroopas juba ammu rannariietust, mis katab pealaest jalatallani ja on kõrge päikesekaitsefaktoriga. Päevitamine pole enam aastaid moes ja terviseteadlikud inimesed lasevad otsest päikest oma nahale väga mõõdukalt. Päikesekaitsekreemid pole kahjuks ennast nii tõhusalt tõestanud, kui kunagi loodeti, ja pigem soovitatakse nüüd juba kreemi asemel kaitsvat kangast.

Lisaks päikesekaitsele tundub burkiini ka muidu praktiline. Iga naine teab, et nappides bikiinides, näiteks lapsega lainetes hullates, peab pidevalt silmanurgast kontrollima, kas kõik vajalikud riideribad on oma kohal. Rääkimata sellest, millised võimalusi pakub burkiini neile, kes põevad venitusarmide, veenilaiendite, tselluliidi jms pärast. Loomulikult ei õmble keegi burkiinisid põlve otsas, vaid sellega tegelevad nii peened moemajad kui ka spordirõivaste hiigeltootjad, nagu Adidas ja Nike. Seega on burkiinid kiirelt kuivavast ja õhku läbilaskvast kangast, vastavalt kehavormidele venivad ja kandjate sõnul igati mugavad.

Burkiinisse relva ei peida

Mosleminaise jaoks pole burkiini kandmine tema ahistamine. Ahistamine on hoopis see, kui tal kästakse burkiini rannas seljast võtta või keelatakse sellega üldse randa ilmuda. Hirmul on küll suured silmad, kuid iga terve mõistusega inimene saab aru, et burkiinisse relva või pommivöö peitmine on ikka keeruline, et mitte öelda võimatu.

Traditsioonide kallale minek ei aita ka kuidagi võidelda terrorismiga, kuigi võib eurooplasele korraks tunduda võimalusena oma mõistetav kibedus maha laadida. Pigem on see terroristide uus võimalus, sest suurendab konflikti eurooplaste ja kohalike moslemikogukondade vahel, mis omakorda aitab kaasa siinsete moslemite radikaliseerumisele. Lõppude lõpuks on burkiini siiski vaid konservatiivne rannariietus, mitte mingisugune terrorismi alustala.

Hetkel kuum