Jaanus Mody • 29. mai 2017 kell 4:30

Kaua peab kuritarvitusi kannatama

Cobalt Advokaadibüroo juhtivpartner Jaanus Mody  Foto: Cobalt Advokaadibüroo

Saneerimisseaduse parandamisega viivitamine lubab seda pidevalt kuritarvitada ja peale saneeritavate firmade kannatab ka saneerimise renomee.

Eduka saneerimise eeldused pole keerulised. Selleks on vaja:

1. Korralikku ettevõtet, mida on üldse mõtet saneerida

Saneerimise mõte seisneb selles, et ettevõte ise on selline väärtus, mida on kasulik säilitada, mille likvideerimine tekitab rohkem kahju. Näiteks väikesed projektijuhtimisega tegelevad ehitusettevõtted selleks enamasti ei sobigi, sest neil ei ole eriti muud kapitali kui usaldus, inimesed ja referentsid. Nende säilitamiseks ei ole tarvis ettevõtet säilitada, seda kõike on võimalik kiiresti ja lihtsalt mujale ümber kanda.

2. Õigeaegset tegutsemist

Praktikas alustatakse saneerimismenetlusega siis, kui ollakse juba sunnitud pankrotiavaldust esitama. Sellises staadiumis ei ole enam võlausaldajatel erilist usaldust ettevõtte vastu, samuti on ettevõtte väärtus oluliselt kahanenud.

3. Ausust ja läbipaistvust

Kuigi ka saneerimises on suurematel võlausaldajatel ja nende arvul oluline mõju, on sisu poolest tegemist eelkõige ettevõtte ja selle võlausaldajate vahelise kokkuleppega. Usalduseta on lisaks juriidilistele probleemidele ka sisuliselt ettevõtet väga raske säilitada.

4. Professionaalset saneerimise nõustamist

Paljud saneerimismenetlused on püsti pandud ning -kavad koostatud küllaltki kaheldavatel alustel. Ettevõtja ise enamasti tunneb, et talle on liiga tehtud, ning üritab oma õigust taga ajades omi eesmärke saavutada, saneerimisnõustajad võetakse vaid ettevõtja välja mõeldud kavade kinnitamiseks. Seda tehes rikutakse tihtilugu elementaarseid saneerimismenetluse põhimõtteid ja võlausaldajate õigusi.

Oluline on, et saneerimismenetlusse kaasatakse õigel ajal professionaalseimad nõustajad ning nendega ka arvestatakse.

5. Efektiivset, spetsialiseeritud kohtupidamist

Saneerimine erineb oluliselt klassikalistest tsiviilkohtumenetlustest. Lisaks õiguse järgimisele peab saneerimismenetlus olema läbi viidud eriti kiirelt ning majandust sügavuti tundvalt. Kuna saneerimisi pole eriti palju, oleks hea, kui sellele spetsialiseeruks põhjalikult vastavad kohtunikud.

6. Saneerimisseaduse täiendamist

Saneerimisseaduse täiendamise vajadus on aastaid tagasi selgeks tehtud, analüüsid ja muu tehtud. Saneerimisseaduse täiendamine pole küll teistest olulisem ega ainuke meede, kuid selge on, et sellega viivitamine võimaldab saneerimismenetlust aasta-aastalt pidevalt kuritarvitada ning lisaks ebaõnnestunud saneerimistele kahjustub saneerimise enda renomee aina sügavamalt. Mida aeg edasi, seda raskem on saneerimise mainet taastada.

Hetkel kuum