Askur Alas • 2. november 2018 kell 4:00

Milliseid pilte selgitab surnud jänes?

Eesti Kontserdi juhi kohast ilma jäänud Laine Randjärve äge protest on toonud luubi alla probleemid riigi sihtasutuse majandamises ja sihtasutuste juhikonkurssidel, kirjutab ajakirjanik Askur Alas.

Äripäeva arvamustoimetaja.   Foto: Liis Treimann

Teater NO99 kümne aasta taguses lavastuses „Kuidas seletada pilte surnud jänesele“ portreteeriti toonast kultuuriministrit Laine Jänest (nüüd Randjärve) kui tegelast, kes soovib südamest siiralt head teha, aga see ei taha kuidagi välja tulla.

Täna on NO99 tegevust lõpetamas – ja selles pole mõtet süüdistada ühtki kultuuriministrit, –Laine Randjärvel on aga millegi hea tegemine ootamatult välja tulnud. Oma tegevusega lükkas ta käima protsessi, mis tõi avalikkuse kõrgendatud tähelepanu alla mitte ainult riigi sihtasutuse juhtide valimise läbipaistmatu ja segase protsessi, vaid ka probleemid 9 miljoni euro suuruse eelarvega Eesti Kontserdis.

Eesti Kontserdi nõukogu valis algul Laine Randjärve üksmeelselt sihtasutuse uueks juhiks. Möödunud nädalal tühistas nõukogu konkursi tulemused, sest valitses segadus, kas Randjärv saab kohe pärast praeguse direktori lahkumist 31.01.2019 tööle asuda ning kas ta saab pärast riigikogus töötamist Venemaa viisat (et hallata Peterburi Jaani kirikut kui kontsertsaali).

Samuti soovis ta tööle asuda 2019. aasta 1. aprillil, pärast riigikogu volituste lõppemist ja ühtlasi ka ligi 21 000 euro suuruse riigikogulase hüvitise väljateenimist. Lõpuks oli ta kõigi tingimustega nõus, aga jäi sellegipoolest kohast ilma.

Protest käivitas laviini

Randjärv leidis, et temaga käituti ebaõiglaselt, ja palkas juristi. Sotsiaalmeedia kaudu julges ta selle suure kella külge panna. Meedia võttis teema luubi alla ja kultuuriminister Indrek Saar on pidanud kolm päeva järjest telekaamerate ees aru andma, mis tema haldusalas toimub.

Saar kutsus tagasi terve Eesti Kontserdi nõukogu. Tuli välja, et selle ainsaks põhjuseks ei olnud segadused sihtasutuse juhi valimisel. Nõukogu enda tellitud erikontrolli aruande kohaselt valitses sihtasutuse alla kuuluva vanamuusikaansambli Hortus Musicus raamatupidamises aastatel 2013–2016 täielik segadus ning kahjusid tõi juhtkonna hooletus lepingute sõlmimisel.

Eile kogunes Eesti Kontserdi auditikomitee, mis tõi avalikuks 300 000 euro suuruse eelarveaugu 9 miljonilise eelarvega asutuses 2017. aastal. Selgus, et laialisaadetud nõukogu oli soovitanud kaaluda isegi sihtasutuse saneerimist.

Endise kultuuriministri provotseeritud avalikkuse jätkuv tähelepanu peab tagama, et riik teeks oma sihtasutuste haldamisel ja juhtide valikul vajalikud korrektuurid.

Hetkel kuum