Andres Herkel • 2. november 2018 kell 4:00

Riigieelarve tuleb ümber jagada

Uue aasta riigieelarve peab senisest oluliselt rohkem panustama sotsiaal- ja riigikaitsesse, samuti hariduse, teaduse ja kultuuri edendamisse, kirjutab Vabaerakondlasest riigikogu liige Andres Herkel.

Riigikogu liige Andres Herkel, Vabaerakond  Foto: Andras Kralla

Minu arvates on riigieelarves sellist raha, mis tuleks teisiti ümber jagada, 250–300 miljonit eurot. Eesti Energia aktsiakapitali suurendamiseks on eelarves praeguse seisuga ette nähtud 143 miljonit eurot.

Samuti saaks umbes 100 miljoni euro jagu kokku hoida riiklikke valitsemis- ja halduskulusid. Seda eeskätt ministeeriumite ja nende haldusalas tegutsevate sihtasutuste tasandil. Siit-sealt tuleb veel õhku välja lasta, näiteks erakondade riigieelarvelisest rahastamisest.

Veel peaks ära jätma justiitsminister Urmas Reinsalule ja tema sõpruskonnale planeeritava Riigiõiguse Instituudi asutamise ja vähendama senisega võrreldes kolmandikuni riigikogu liikmete kuluhüvitise määra.

Alternatiiv olemas

Selle asemel saab katta lastevanemate eest lasteaedade kohatasu, eraldada raha puuetega inimestele ja samuti hoolduskindlustuse loomiseks ning suunata 4 miljonit eurot doktoranditasude tõstmiseks.

Samuti toetada Kaitseliidule sidetehnika ostmist ja laiapindse riigikaitsega seotud programmide läbiviimist koos kohalike omavalitsuste ja kogukondadega.

Hetkel kuum