18. märts 2019 kell 12:55

Ettevõtted üle miljardi makse ei maksa

Eestis tuleks maksusüsteem suurettevõttetele atraktiivsemaks teha, et need siia meeltiada, kirjutab EuroTrip OÜ juhatuse liige Mark Jõgar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud loos.

Mark Jõgar  Foto: erakogu

Alatasa kiidetakse, et Eesti majandus kasvab või kiireneb. Seda väidavad poliitikud, meediakanalid ja ka statistikaamet. Kuid võrdlema kiputakse ainult Balti naabritega ning kastist välja piiluda väga ei soovita. Näiteks, kui kõrvuti panna Iirimaa ja Eesti majanduskasv viimase viie aasta jooksul, siis nii ei ütleks.

Nimelt aastast 2014 kuni 2018 kasvas Iirimaal sisekogutoodang keskmiselt 10,58% aastas, Eestis aga ainult 3,16%. 2015. aastal oli Eestis majanduskasv 1,7%, Iirimaal 25,6%. See on kõva 15 korda rohkem. Asi on tegelikult lihtne. Selleks, et makse vältida, on viimaste aastate jooksul paljud suurmogulid, eesotsas Google´i ja Apple´ga, avanud oma tütarfirmad just seal. Apple viis 2014. aastal kaks oma tütarfirmat Iirimaalt Jersey saarele. Seda maksustamise vältimise skeemi kutsutakse “Double Irish and Dutch sandwich” ning sellist nippi kasutavad paljud rahvusvahelised suurfirmad. Iirimaa tütarfirma müüb Euroopas Apple’i tooteid. Kuid suure osa teenitud kasumi eest maksab Hollandi tütarfirmale brändi litsentsi rendi eest. Hollandist saadetakse omakorda kogu raha maksuparadiisi, kus tulumaks puudub. Selline maksusüsteem on viimase paarikümne aasta jooksul aidanud Iirimaal areneda Lääne-Euroopa ühest vaesemast riigist üheks parima elukvaliteediga riigiks Euroopa Liidus.

Mina usun, et ka Eestis tuleks maksusüsteem suurettevõttetele atraktiivsemaks teha. Pakun välja maksimaalse maksu summa – ehk makse tuleb maksta aastas maksimaalselt miljardi euro väärtuses. Sinna kuuluks kõik maksud, alates sotsiaalmaksust kuni dividendideni. See ei hoia raha kokku ainult maksudelt, vaid ka üleliigselt bürokraatialt, mis maksude maksmisele ja vältimisele kulub. 2016. aasta suurim maksumaksja oli Neste summaga 161 miljonit eurot. Seega need suurfirmad ei tuleks Eestisse eesmärgiga kohalike ettevõtetega niigi väikesel turul konkureerida, vaid pigem sooviga oma raha Eestis hoiustada. Seda raha saab omakorda investeerida Eesti arengusse.

Võib argumenteerida, et Iirimaal on lisaks maksusüsteemile ka teisi eeliseid, näiteks keel ja asukoht. Kuid ka Eestil on oma suured plussid, mis meelitab ettevõtteid juba praegu siia. Esiteks e-residentsus, tänu millele on võimalik teisest maailma otsast avada Eestis pangakonto. Oma Eestis teenitud tulu saab Eesti pangast TransferWise’i kontole kanda, millega saab igas riigis maksta deebetkaardiga. Teiseks on Eesti suurepärane riik, kus tehnoloogiafirmat arendada ja testida. Hästi haritud rahvas, palju IT-spetsialiste, tehnoloogiasõbralik valitsus ning ka palju innovatiivseid start up'e. Kolmandaks aga keelteoskus. Lisaks inglise keele heale oskusele tuleb kasuks ka vene keel, mis aitab Vene turul konkureerimisel.

Kahjuks mängib raha kõige olulisemat rolli. Seega nii-öelda maksimaalne maksusumma oleks tehnoloogia suurmogulitele justkui kirss tordil.

Edukas Eesti on Advokaadibüroo Cobalt, Eesti Gaasi, Harju Elektri, Silberauto, Tallinna Kaubamaja ja Äripäeva arvamuskonkurss.

Hetkel kuum