Vanarahvas armastas küsida, et mis teeb tuul müürile. Enamasti oli see retooriline küsimus ja tulemus jäi teadmata. Küll aga võime mõne aja pärast saada vastuse küsimusele, mis teeb üks Eesti firma suurele Rootsi riigile.
Äripäev kiidab aktsiaseltsi Premia Foods julge sammu eest esitada kahju ja saamata jäänud tulu hüvitamise nõue Rootsi riigi, täpsemalt sealse põllumajandusameti vastu. See julgustab kindlasti ka teisi ettevõtteid samalaadses olukorras jõulisemalt oma õiguste eest seisma, mis võib ühtlasi osutuda ka võitluseks tõelise turumajanduse eest.
Mullu alustas Rootsi põllumajandusamet Premia Foodsi Rootsis tegutseva tütarettevõtte Överumans Fisk AB suhtes kalamaimude suurenenud suremuse tõttu haldusmenetlust, mille tulemusena hävitati lõpuks 17 tonni kalamaime. Nüüdseks on kõik kalamaimude farmidele seatud piirangud tühistatud, seega ei oleks pruukinud Rootsi ametivõimud ilmselt nii karmilt käituda. Överumans Fisk esitaski nõude, millega taotletakse ligi kolm miljonit eurot hüvitist. Võimalus, et firma selle hüvitise saab, tundub üsna reaalne ning kindlasti kajastub see ka börsifirma aktsiahinnas.
Selliseid ebaõiglasena tunduvaid olukordi tuleb siinsetel teises riikides tegutsejatel kindlasti omajagu ette. Kuid kohtutee jalge alla võtmiseks peab lisaks eeldatavale õigusele ja õigluse tagaajamisele olema ka parajal määral valmisolekut, et alustada võitlust tuuleveskitega. Raske on seda kindlalt väita, aga märgid viitavad, et Premia Foodsi juhtumis võis Rootsi põllumajandusameti puhul mängida omajagu rolli ka see, et tegemist on mujalt pärit ettevõttega.
Maimude massiline suremine on mõistagi suur ohu märk, aga sellele reageerimise radikaalsus nende puhul jätab mõnevõrra kallutatud mulje. Isegi kui kohalikke ettevõtteid „võõraste“ eest otseselt ei kaitstud, olid Överumans Fiskile kohaldatud meetmed võrreldes samas regisoonis asuvate teiste kalafarmidega karmimad. Euroopa Liidus seadusandlus vaba turu ja konkurentsi kohta on küll kena, kuid konkreetses olukorras võib ikka veri veest paksemaks osutuda.
Toimetuse hinnangul võiksid seda juhtumit (ja teisi samalaadseid) põhjalikumalt analüüsida ka Eesti vastava valdkonnaga tegelevad ametkonnad. Just vaba turu ja konkurentsi ning sellesse sekkumisse vaatenurgast. Ning kui peaks olema tegemist turureeglite rikkumise või millegi piiripealsega, siis sellest ka oma Rootsi kolleegidele karmis toonis märku andma.
Oma õiguste eest tuleb mõistagi seista ka mitte ainult välisturul tegutsedes. Siinkohal võib pisut teisest vallast viidata näiteks esmaspäevases Äripäevas kirjeldatud loole, kus väikeaktsionär Aivar Noormets vaidleb ehitusfirmaga Nordecon, nõudes ettevõttelt kohtu kaudu peaaegu 600 000 eurot.
Mõlemat juhtumit seob aga siinkohal asjaolu, et nii Premia Foods kui Nordecon on börsifirmad, kelle lasub taoliste märkimisväärsete nõuete ja rahasummade puhul teavitamise kohustus. Kus ja kuidas seda teha, on n-ö piiripealsete juhtumite korral firma enda otsustada. Samas oleks toimetuse hinnangul märksa ausam ja läbipaistvam nii avalikkuse kui väikeaktsionäride suhtes, kui teavitamine toimuks pigem laiemalt ja börsiteate vormis, mitte pooleldi peidetuna kusagil majandusaruandes.
Autor: 1185-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!