Loome ekspordi toetamise agentuuri

03. märts 2014, 14:02

OÜ Rolands Moisejs tegevjuht Hannes Kask teeb ettepaneku luua Eesti tööstusettevõtete toodangu ja teenuste välisturgudele müügiks tsentraliseeritud agentuuri, mille põhitöö oleks Eesti toodete ja tootmisressursside müük välisturgudel.

Eduka Eesti aluseks saab olla ainult kaupade või teenuste eksport. Välisturgudele sisenemine ja seal püsivalt kohal olemine ei ole aga kaugeltki kõikidele ettevõtetele jõukohane. Eestis on selliseid ettevõtteid vähe. Samas on ka väikeettevõtete tootmisvõimsused pahatihti nii väikesed, et suuremale välisturule pole nii väikeste kogustega mõtet trügidagi.
Loodava agentuuri all ei pea ma silmas riiklikku asutust, vaid erakapitalil põhinevat maaklerfirmat, mis elaks müügikäibe pealt saadavast protsendist. Riigi panus võiks olla abi selle agentuuri käimatõmbamisel. Asutuse nimi võiks olla Eesti Tööstusagentuur.

Ettevõtte müügiobjektiks on Eesti ettevõtete tooted ja tootmisressurss. Agentuuril oleksid esindused maailma eri riikides, kus värvatakse tööle kohalikke müügimehi, kes tunnevad kohalikke olusid ja inimesi.

Miks peaks see asutus olema erafirma? Aga sellepärast, et kasumi teenimise võimalus on ainus tõeline motivatsioon, mis sunnib kedagi müügitulemuse pärast pingutama. Ükski riiklik diplomaatiline esindaja ei hakka käima ettevõtete ukselt uksele, et tutvustada Eesti tooteid ja tootmisvõimalusi, aga erafirma müügimees võib seda teha.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi „Edukas Eesti“ raames.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2014, 14:02
Otsi:

Ava täpsem otsing