Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Itaalia aktsiad edestavad tervet Euroopat

  Itaalia börs on edestab sel aastal ülejäänud Euroopat.Foto: EPA

  Võlakriisist välja sipleva Itaalia aktsiaturg on vaatamata globaalsetele probleemidele aasta algusest teinud kahekohalise tõusu. Investoritele võiks Itaalia huvi pakkuda, sest edukate reformide jätkumisel ja Euroala majanduskasvu elavnemisel jätkab aktsiaturg tõenäoliselt kasvu.

  Itaalia aktsiaturu hinnatasemed on jätkuvalt suhteliselt kõrged – FTSE MIB indeksi ettevaatav kasumi ja hinna suhe on 16,4 juures. Investorid on samal ajal paigutanud Itaalia aktsiaturge järgivatesse börsil kaubeldavatesse fondidesse (ETFid) viimasel ajal rohkem raha. iShares MSCI Italy Capped ETFist pole neto raha väljavoolu olnud alates jaanuarist. Lyxor FTSE MIB börsil kaubeldavasse fondi oli augustis neto raha sissevool aga 41 miljonit dollarit.

  „Senised Itaalia edusammud peegelduvad tasapisi taastunud aktsiahindades. Edasine kasv nõuab tõenäoliselt aga uusi edusamme eratarbimise ja tööstuse osas,“ ütles Nordea panga peaökonomist Eestis Tõnu Palm.
  Euroopa aktsiaturud on selle aasta tõusust kaotanud kolmveerandi ja Euroopa aktsiaturge kajastav Euro Stoxx 500 on kallinenud vaid 2 protsenti. Itaalia peamine aktsiaindeks FTSE MIB on aasta algusest lisanud aga 11 protsenti.
  Tõsi, globaalne müügilaine on viimasel kuul mõjutanud suuresti ka Itaalia turge. „Sarnaselt teistele Euroopa riikidele on Hiina ja arenevate turgude probleemid põhjustanud ka Itaalia aktsiahindadele kerge sula,“ ütles Tõnu Palm.
  Samas on Hiina mõju Itaalia reaalmajandusele väiksem, sest sealsed ettevõtted on Hiina riskile vähem avatud.
  Investori jaoks pikaajaline kasvupotentsiaal olemas
  Itaalia aktsiaturud on pärast kümnendi kestnud rasket aega hoo sisse saanud. Alates 2012. aastast on tõus olnud 65 protsenti, selle aasta algusest aga 11 protsenti.
  Tõsi, 2005-2014. aastatel odavnes FTSE MIB indeks 38 protsenti. Euroopa aktsiad tõusid sellel perioodil tervikuna üle 30 protsendi. Tulevikuperspektiivi arvestades ütlevad analüütikud, et olukord võib veel hapuks minna, aga kasvupotentsiaal on täiesti olemas.
  „Kiiret sissetulekute kasvu Itaalias oodata pole, samas on majandus naasnud kasvurajale. Paremini läheb tarbekaupade tootjatel. Ka finantssektori bilansside tugevdamine lubab tulevikus laenuportfelli mõõdukat kasvu. Seega pikaajalise investori jaoks jätkab varade väärtus kasvu,“ ütles Tõnu Palm.
  Palmi sõnul kaasnevad kasvuga muidugi ka omad riskid. „Tööpuudus jääb järgmistel aastatel kõrgele kahekohalisele tasemele ja noorte tööpuudus, mis on 44 protsendi juures, ohustab pikaajalist kasvupotentsiaali.“
  „Täna on peamiseks makroriskiks kujunenud Hiina ja riigid, keda see enim mõjutab,“ ütles Lorne Baring investeerimisfirmast B Capital. „Itaalia turg on aga vähem avatud. Samuti tundub, et Lõuna-Euroopa riikide turud suudavad madalamatelt tasemetelt kiiremini taastuda. Me ootame, et Itaalia aktsiaturud jätkavad ka aasta teises pooles tõusutrendi.“
  Edukad majanduse reformid
  Investorid on peaminister Matteo Renzi meetmete ja Euroopa Keskpanga stimuleerimisprogrammi toimimise osas järjest optimistlikumad. Itaalia majandus kasvas esimesel poolaastal oodatust rohkem, töötus tegi juulis ootamatu languse ja tööstus- ja teenindussektor laienes augustis prognoositust enam.
  „See tõesti aitab. Majandusnumbrid on paranenud ja arvatakse, et peaminister Matteo Renzi kasutatud meetmed mõjuvad riigile positiivselt,“ ütles investeerimisfirma Clairinvesti kaasasutaja ja fondihaldur Ion-Marc Valahu Bloombergile.
  Ühe tähtsa meetmena tegi Matteo Renzi tööseadustikus tähelepanuväärseid muutusi, mis muutsid tööle võtmise ja vallandamise ettevõtete jaoks lihtsamaks. Näiteks UniCredit pank teatas septembri alguses, et kaalub 10 000 töökoha kärpimist. Septembri alguse seisuga olid Stoxx Europe 600 indeksi selle aasta neli parimat pangandussektori aktsiat just Itaalia pangad.
  Hiina mõju väiksem
  „Itaalia ettevõtted ei ole eksporditurgudest niivõrd palju mõjutatud kui näiteks Saksamaa DAX indeksi ettevõtted. Turud saavad jätkuvalt stimuleerimisprogrammist samuti kasu,“ ütles Ion-Marc Valahu.
  Saksamaa DAX indeks on apriilis saavutatud selle aasta tipust kukkunud ligi 18 protsenti. Suuresti on languse põhjustanud autotootjate aktsiate odavnemine. Itaalia aktsiad on tipust langenud aga 12 protsenti. FTSE MIB indeksi suurimad ettevõtted – Eni SpA, Intesa Sanpaolo SpA ja UniCredit SpA – saavad rohkem kui 65 protsenti käibest Euroopast ja vähem kui 15 protsenti Aasiast.
  Majandus pöördus kasvule
  Pärast pikka aega kestnud langust on majandus jälle tõusma hakanud. Esimeses kvartalis kasvas Itaalia majandus eelmise aastaga võrreldes 0,2 protsenti ja teises kvartalis 0,7 protsenti.
  „Jätkuvalt toetab kasvu madal võrdlusbaas, kahanenud intressid ja nullilähedane inflatsioon,“ ütles Tõnu Palm. „Valitsuse reformid on omakorda toetanud erasektori kindlustunnet. Pangalaenud ettevõtetele on sügavast langusest taastumas. Käia on pikk tee, kuid trend on positiivne, ka tarbimislaenude osas.“
  Tõsi, suurt majanduskasvu ei ole tulnud ja eelkõige loodavad investorid, et käsile võetud reformid hakkavad ka majanduskasvu märkimisväärselt kiirendama.
  Palm ütles, et Nordea septembrikuu porgnoos lubab Itaalia majandusele 2016. ja 2017. aastaks vastavalt 1,1 ja 1,2protsendilist majanduskasvu. Ta lisas, et eelduseks on aga see, et Hiinas toimub pehme maandumine.
  „Mis puudutab majanduse põhinäitajaid, siis Itaalia väljavaade on jätkata eratarbimise ja mõõduka välisnõudluse toel tagasihoidlikku kasvu,“ ütles Palm. Euroala järk-järguline elavnemine veab reeglina kaasa ka Itaalia, kui riskimarginaal püsib madal. Eratarbimisel on Itaalia majanduses suur kaal.“
  Muidugi mõjutaks Euroopa majanduse stagnatsioon ka Itaaliat.„On risk, et Euroopa taastumine jääb toppama,“ ütles ABN Amro panga varahalduse investeeringute juht Didier Duret. „Kui on olemas risk, et kasv on oodatust aeglasem, kannatab ka Itaalia.“
   
  KOMMENTAAR
  Mida on kasvu elavnemiseks vaja?
  Vastab Nordea peaökonomist Eestis Tõnu Palm:
  Tsüklilise elavnemise jätkumiseks on eeskätt vaja suurte harude nagu kaubanduse, teenuste ja tööstuse kasvavat panust. Tööstustöödang pöördus alles tänavu kasvule, kuid see püsib veel habras. Kui ekspordi mõõdukat kasvuväljavaadet toetab peamiste kaubanduspartnerite – Saksamaa, Prantsusmaa, USA ja Suurbritannia – kasvuväljavaade, siis eratarbimise puhul tuleb arvestada, et inflatsioon elavneb järgmisel aastal umbes 1 protsendini. Kõrge tööpuuduse juures jääb reaalpalga kasv nullilähedaseks. Siit tuleneb tõenäoliselt ka valitsuse soov täiendavate maksustiiumlitega majandust elavada, mille maht on kokku 2016-2018. aastateks umbes 35 miljardit eurot. Kaalutakse ka kinnisvaramaksust loobumist (esmaostu puhul), et toetada kinnisvarasektorit ja ehitust.
   
   
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Vastukaja: ärme anna Putini sõja pooldajatele lisaargumenti
Üleskutse vähendada vene keele osa Eesti avalikus ruumis suurendab vaid lõhet siinsete venelaste ja eestlaste vahel, kirjutab Äripäeva lugeja Igor Aleksejev vastuseks Äripäeva juhtkirjale.
Üleskutse vähendada vene keele osa Eesti avalikus ruumis suurendab vaid lõhet siinsete venelaste ja eestlaste vahel, kirjutab Äripäeva lugeja Igor Aleksejev vastuseks Äripäeva juhtkirjale.
Coop teeb oma ilusa kasumiga mulle silma
Ma pole enam ammu oma Coop Panga positsiooni põhjalikumalt vaadanud, kuigi põhjust täitsa oleks. Nüüdseks on väljas Coopi viimase 7 kuu tulemused ja selle põhjal saan tõdeda, et mu investeeringul läheb väga hästi. Ka aktsia hind peegeldab seda, kuigi eelmise aasta sügise tippudeni on veel jupp maad minna.
Ma pole enam ammu oma Coop Panga positsiooni põhjalikumalt vaadanud, kuigi põhjust täitsa oleks. Nüüdseks on väljas Coopi viimase 7 kuu tulemused ja selle põhjal saan tõdeda, et mu investeeringul läheb väga hästi. Ka aktsia hind peegeldab seda, kuigi eelmise aasta sügise tippudeni on veel jupp maad minna.
Reaalajas börsiinfo
Ametit vahetav luurejuht Mikk Marran: igaüks meist on RMK aktsionär
Seitse aastat välisluureametit juhtinud Mikk Marran selgitas sotsiaalmeedias, miks otsustas ta kandideerida Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) juhiks.
Seitse aastat välisluureametit juhtinud Mikk Marran selgitas sotsiaalmeedias, miks otsustas ta kandideerida Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) juhiks.
Välisluure juht läheb RMK etteotsa Ministeerium otsib uut luurebossi
Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) järgmiseks juhiks saab tõenäoliselt pikaajaline välisluure juht Mikk Marran.
Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) järgmiseks juhiks saab tõenäoliselt pikaajaline välisluure juht Mikk Marran.
Eduka firma juht: sellist jama ei osanud ette näha
Eelmisel aastal kõrge lisandväärtusega silma paistnud Lääne-Virumaa ettevõtete juhid tunnistavad, et käesoleva aasta suurimaks väljakutseks on kasumlikkus.
Eelmisel aastal kõrge lisandväärtusega silma paistnud Lääne-Virumaa ettevõtete juhid tunnistavad, et käesoleva aasta suurimaks väljakutseks on kasumlikkus.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.