Kadi Neemre • 21 jaanuar 2016

Raha põgeneb arenevatelt turgudelt

Foto: EPA

Ligi 10 aastat voolas arenevatele turgudele suur hulk raha, mida toetasid USA paindlik rahanduspoliitika ning lubadused jõuliseks kasvuks.

Nüüd on rahavood aga võtnud suuna tagasi koju ning investorid otsivad kehva majanduskasvu ja globaalsete turgude segaduse valguses võimalusi taas kodumaale investeerimiseks, vahendab Bloomberg.

“Välismaale on investeeritud ligi 47 triljonit dollarit ning kaugelt liiga paljud investorid soovivad oma raha kodumaale või USA-sse ümber suunata,” kirjutab Deutsche Banki makroanalüütik Sebastien Galy oma raportis “The Retreat of Global Balance Sheets."

“Suunamuutus on peamiselt põhjustatud sellest, et arenevate turgude potentsiaalne kasv on aeglustumas ning arenenud turgude kasv ei kompenseeri seda vahet piisavalt.”

Galy märgib, et mõnes mõttes on arenevad turud muutunud oma enda edu ohvriteks.

Üheks selliseks näiteks on Hiina, mille majandukasv on kiiresti hakanud aeglustuma.

See omakorda on sundinud Pekingit kahandama oma välisreserve, mis koosnevad peamiselt USA võlanõuetest; see aga paneb USA võlakirjade tootlikkuse surve alla ning sellel on vastupidine effekt dollari väärtusele.

Peale raha väljavoolamist kannatavad arenevad turud aga suurenenud võlakoormuse, väiksemate kasvuväljavaadete ning dollarites nomineeritud võlgade teenindamise suuremate kulude all.

“Kapitali väljavoolamise risk muudab välisinvesteeringutest tugevalt sõltuvuses olevate riikide rahalised tingimused üsna keeruliseks,” hoiatas Galy, viidates näitena Venemaale.

 

 

Hetkel kuum