Hirmunud investorid näevad õlekõrt kullas

18. veebruar 2016, 13:00
Kullapood Jaapanis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160218/BORS/160219689/AR/0/AR-160219689.jpg
Ainult tellijale

Kuld on pärast aastaid kestnud hinnalangust purjed heisanud, sest investorid otsivad heitlikus keskkonnas turvalist vara, kuhu põgeneda.

Kuld on olnud nagu orkaan, mis on eri allikatest jõudu juurde kogunud,“ ütles MitonOptimal Groupi investeeringute juht Andy Pfaff Bloombergile. „Kulla jaoks on olnud keskkond väga soodne.“

Eelmisel nädalal kallines kulla hind 7,1 protsenti, mis on suurim nädalane tõus alates 2008. aastast. Uut nädalat alustas kuld langusega, aga aasta algusest on hinnatõus olnud kokkuvõttes 14 protsenti ja neljapäeva hommikuks tuli untsi eest välja käia 1207 dollarit.

Paljude analüütikute sõnul võiks kulla hinnatõus jätkuda. Aga on ka neid, kes on endiselt kulla teemal negatiivselt meelestatud. Nimelt ei paku kuld rahavoogu ja arvatakse, et turgudel valitsev hirm on ajutine.

Kulla hind

Keskpankade usaldus kõigub

Turgudel on kollase metalli atraktiivsust suurendanud lühiajaliselt nõrgenenud dollar, nafta hinnalangus, mure maailmamajanduse pärast ja keskpankade usaldusväärsuse mõranemine. „Sarnaselt riskivabadele võlakirjadele muutus kuld närvilisuse käigus mitme investori jaoks atraktiivseks,“ ütles LHV privaatpanganduse portfellihaldur Kaius Kiivramees Äripäevale.

Üheks tähtsaks faktoriks võiks pidada seda, et turgude ootused Föderaalreservi intressimäärade tõstmisele on kõvasti langenud, mis on keskpanga usaldusväärsust murendanud. See on omakorda kulla atraktiivsust tõstnud. Ekspertide sõnul on suurenenud ka USA majanduslanguse risk. Näiteks Bank of America Merrill Lynchi teatel on USA majandussurutise tõenäosus sellel aastal 25 protsenti.

Föderaalreserv (Fed) prognoosis detsembris, et tõstab 2016. aasta lõpuks intressimäärad 1,375 protsendini. See viitab neljale intressimäärade tõstmisele (iga kord 25 baaspunkti). Analüütikute hinnangul on aga pidevalt langenud tõenäosus, et Fed märtsis intresse tõstab. Bank of America prognoosib, et intresse tõstetakse sellel aastal 4 korra asemel pigem 2 korda.

Eelmisel neljapäeval lisas õli tulle Fedi juht Janet Yellen, kes vihjas, et vajadusel võib keskpank kasutusele võtta ka negatiivsed intressimäärad. Kulla hind tõusis samal päeval 4,2 protsenti.

Volatiilsus kerkib koos hindadega

Suur osa ekspertidest ütleb, et kulla liiga kiire hinnatõus võib tähendada, et turul toimub ka palju järske korrektsioone. Pikemaajaliselt võiks hinnatõus nende sõnul aga jätkuda. „Kui sa otsid vara, millel on vähe takistusi ees, siis see on praegu kuld. Ma arvan, et toimub mitu tõusufaasi, tõus ei ole lühiajaline,“ ütles Sica Wealth Managementi investeeringute juht Jeffrey Sica Reutersile.

Jeffrey Gundlach, kes on DoubleLine Capitali asutaja ja tegevjuht, arvab, et kulla hind tõuseb 1400 dollarini, sest investorid kaotavad järjest rohkem usku keskpankadesse. Tasub aga märkida, et sama ennustuse tegi ta ka eelmise aasta märtsis. Tol ajal kauples kuld 1165 dollaril untsist.

„Turul on piisavalt inertsimomenti, et meelitada juurde uusi investoreid. Enne tuleb aga hingetõmbepaus teha,“ ütles Tocqueville Asset Managementi kullafondi juht John Hathaway eelmisel nädalal.

Tavidi suuromanik Alar Tamming ütles Äripäevale, et äsja on alanud kõigi aegade suurim finantskriis. "Seetõttu prognoosin, et kulla hind jätkab edasist tõusu nii kaua, kuni finantssüsteemis toimuvad normaalsele turumajandusele viivad muutused," ütles ta. Tammingu sõnul eeldab turumajandus sekkumise vähenemist, aga keskpangad teevad praegu vastupidist. "Seega ei ole oodata, et lähiajal toimuks paranemine ja normaliseerumine," lisas ta. Tammingu täispikkuses kommentaari kulla hinnaliikumiste kohta saab lugeda Äripäeva veebist.


Tehniline pilt on paranenud

Paljude analüütikute jaoks on olnud kulla puhul tähtis indikaator 200 päeva keskmine hind, kust kulla hind ennast otsustavalt läbi surus. See parandas tunduvalt kulla tehnilist olukorda.

Cabot Money Managementi president ja investeeringute juht Robert Lutts ütles, et tehnilise pildi seisukohast on veelgi tähtsam, et 50 päeva keskmine hind tõuseks kõrgemale 200 päeva keskmisest hinnast. Tehnilises analüüsiks nimetatakse seda kuldseks ristiks (golden cross), mis annab signaali, et turg võiks tõusta. Praegu on nende vahe umbes 20 dollarit.

On ka neid, kes usuvad, et kulla hinnatõus on ajutine ning hinnad jätkavad peagi neli aastat kestnud langust.

Selle nädala teisipäeval andsid investeerimispanga Goldman Sachs analüütikud Jeffrey Currie ja Max Layton kullale müügisoovituse. „On aeg müüa hirmu baromeetrit,“ kirjutasid nad ja soovitasid kulda lühikeseks müüa (langusele panustada). „Me usume, et uued hirmud, nagu ka vanad hirmud, ei ole õigustatud,“ märkisid analüütikud, kelle hinnangul on nafta ja toorainete hindade kokkuvarisemisest tulenevad süsteemsed riskid äärmiselt väiksed.

Goldman ennustab, et kulla hind langeb kolme kuu jooksul 1100 dollarini untsist ja 12 kuu jooksul 1000 dollarini untsist.

Psühholoogiline varaklass, millel puudub rahavoog

Kaius Kiivramees LHVst ütles, et kuld on pigem psühholoogiline varaklass, mis tõmmatakse fookusesse närviliste perioodide tipnedes. Samas on ka selge, et sellise investeeringuga kaasnevad kulud. „Peab meeles pidama, et aktsiatesse või võlakirjadesse investeerimisega kaasneb positiivne kassavoog. Kulla puhul on sul pigem kulud,“ ütles Kiivramees ja lisas, et tema arvates on närvilisemad perioodid turgudel seljataga. „Seega ei näe, et kuld siit edasi tõuseks, pigem vastupidi,“ ütles portfellihaldur.

Kiivramees märkis ka, et USA majanduse seis on tänu tugevale tarbimisele endiselt väga hea. "USA majanduse puhul peab silmas pidama ennekõike tarbijat. Tarbijad moodustavad majandusest 12 triljonit (üle 70 protsendi SKPst) ning seal ei paista nõrkust. Globaalne toormetuludest tulenev jõukuse ümberjagamine on jätkuvalt pooleli ning siin on üheks suurimaks võitjaks just lääneriikide tarbija, muuhulgas USA tarbija. Olukorda võiks pigem võrrelda 1986. aasta naftahinna järsu langusega," kommenteeris Kiivramees USA majanduse olukorda.

Artikli autor on investeerinud kulda ja sellega seotud varadesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2016, 12:59
Otsi:

Ava täpsem otsing