Mait Kraun • 3. aprill 2016 kell 12:01

Ükssarvikute buum on lõppemas?

Snapchat on üks idudest, mille väärtust fondid on alla hinnanud.  Foto: Bloomberg

Paljude ükssarvikute ehk enam kui miljard dollarit väärt idufirmade turuväärtust on alandatud ja mitmeid võib oodata läbikukkumine, kirjutab Financial Times.

Ükssarvikud olid investorite seas 2015. aastal üheks kuumimaks teemaks. Mitmed rahahaldurid, näiteks Fidelity Management and Research, BlackRock ja Rowe Price, investeerisid erakätes olevatesse idufirmadesse, et tehnoloogiafirmade buumist osa saada.

Investeeringutest ei taheta rääkida

Uuel aastal on suurem osa investoritest aga vaiksemaks muutunud ning ükssarvikutesse tehtud investeeringutest nii palju rääkida ei taheta.

Financial Times proovis kontakti saada üle 25 rahahalduri ning riskiinvestoriga. Vaid mõned neist olid nõus ükssarvikutest rääkima. Veel vähem tahtsid nad rääkida ettevõtetele antud turuväärtustest.

Paljud fondihaldurid on pidanud 2015. aasta viimases kvartalis oma osaluse väärtust vähendama. Hästi ei ole läinud näiteks Dropboxil, Snapchatil ja MongoDB-l.

Väärtuse kahanemine on tõstatanud mitmeid tähtsaid küsimusi. Kas idufirmade kõrged turuväärtused on õigustatud? Kas rahahaldurid tormasid idufirmadesse uisapäisa investeerima, et buumist kasu lõigata? Kas nad ei saanud aru, mis on ettevõtete tegelik väärtus?

Tekkinud mull on lõhkemas?Kardetakse, et tekkinud on tehnoloogiamull ning suurte firmade ebaõnnestumine on tõenäoline. See tähendaks, et mitmed ükssarvikud lihtsalt kaovad.

„Turul saab olema palju surnud ükssarvikuid,“ ütles Salesforce’i asutaja ja tegevjuht Marc Benioff Davosis toimunud Maailma Majandusfoorumil.

Hirmude tõttu on idufirmadel järjest raskem investoreid leida. 2015. aasta viimases kvartalis tegid avatud investeerimisfondid ja riskifondid kokku 168 tehingut, mille koguväärtus oli 8,1 miljardit dollarit. Kolmandas kvartalis oli tehinguid 223 ja nende maht ulatus 13,5 miljardi dollarini, selgub uuringufirma CP Insightsi andmetest.

Tõsi, terve aasta lõikes kasvasid investeeringute mahud erakätes olevatesse tehnoloogiafirmadesse siiski 51 protsendi võrra 40,9 miljardi dollarini.

„Rahahaldurid on alati investeerinud ükssarvikutesse. Praegu on vahe aga selles, et ettevõtted ei taha börsile tulla. Ilma aktsiaemissioonita peab investeerima ju siis, kui ettevõte on veel privaatne,“ ütles uuringufirma PitchBooki asepresident Adley Bowden.

See on aitanud ka ükssarvikute hulka kasvatada. Globaalselt on nende hulk kasvanud 2013. aasta lõpuga võrreldes 39-lt 156-ni. Kumulatiivne turuväärtus ulatus eelmise aasta lõpuks 550 miljardi dollarini, selgub CB Insights andmetest. Alates 2015. aasta algusest on 58 tehnoloogia idufirma turuväärtust aga alandatud.

Reaalsus saabub IPO ajal

Mõnede idufirmade puhul tuleb reaalsus kohale alles aktsiaemissiooni ajal. Näiteks krediitkardimaksetega tegeleva Square’i turuväärtuseks hinnati 2014. aastal 6 miljardit dollarit. Eelmisel aastal tehtud IPO ajal küündis turuväärtus aga vaid 2,9 miljardini.

Suurte investeerimisfirmade jaoks on ükssarvikute väärtuse vähenemine kehv uudis. Näiteks BlackRock on investeerinud Dropboxi, mille turuväärtus on eelmise aasta oktoobrist vähenenud üle 20 protsendi.

Ka investeerimisfirma T Rowe Price on saanud Dropboxiga vastu näppe. Lisaks sellele on nad kaotanud ka andmeanalüüsiga tegeleva Cloudera ja kontorirakendusega Evernote.

Bowden aga ütles, et „meedia on teinud teema palju tõsisemaks kui see tegelikult on.“

„Fondid on harjunud, et nad vähendavad või tõstavad igapäevaselt oma investeeringute väärtust. See on täiesti loomulik protsess. Lisaks sellele on tähtis välja tuua, et fondide jaoks on need investeeringud portfellis väga väikse osakaaluga. Idufirmade maailma jaoks võivad need suured tunduda.“

Ettevõtteid peab hoolikamalt valima

Mitmed mõjukamad investorid on kutsunud inimesi ettevaatlikkusele. Microsofti kaasasutaja Bill Gates hoiatas, et investorid peaksid idufirmasid hoolikamalt valima.

Enamus rahahaldureid ei tahtnud aga Financial Timesile öelda, kas sellel aastal plaanitakse investeeringutega jätkata või mitte.

BlackRocki pressiesindaja teatas, et nende fondid investeerivad „aeg-ajalt“ ka idufirmadesse. T Rowe aga teatas, et nemad on „taoliste ettevõtete puhul väga selektiivsed.“

Kumbki ettevõte ei tahtnud aga kommenteerida, kas nad näevad praegu sektoris häid võimalusi või mitte.

Fidelity Management and Researchi kapitaliturgude juht Andy Boyd ütles, et nende ettevõte plaanib jätkata idufirmadesse investeerimist. „Me oleme otsinud kõigist sektoritest ja geograafilistest asukohtadest. Oleme leidnud sellel aastal mitmeid häid võimalusi investeerimiseks. Tõsi, tempo on veidi aeglasem kui eelmisel aastal,“ ütles ta.

Boyd ei arva, et idufirmade turg oleks mullis. „Kõik investeeringud kätkevad endas riske,“ nentis ta.

Hetkel kuum