Mait Kraun • 28. mai 2016 kell 9:00

Brexit paneb valuutaturud suurelt kõikuma

Briti nael  Foto: EPA

Brexit muudab paneb valuutaturud kõikuma, mis hakkab mõjutama ka teiste riikide majandusi, vahendab CNBC.

Suurbritannia otsus lahkuda Euroopa Liidust tähendaks seda, et valuutaturud muutuvad äärmiselt volatiilseks ning majanduskasv väheneb, teatas UBSi makromajanduse strateeg Ramin Nakisa.

Tema hinnangul võiks Brexiti (Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust) mõju sisemajanduse koguproduktile olla pikaajaliselt umbes 2 protsenti. „Kõige suurem efekt oleks aga valuutaturul. Me arvame, et Brexiti puhul jõuab nael euroga pariteeti,“ ütles strateeg CNBC-le reedel.

Mõju ei piirdu vaid Suurbritannia majanduse ja valuutaga. Brexit mõjutab ka Euroopa majanduskasvu ning eurot.

Brexit hakkab mõjutama ka euro kurssi

Nael on täna eurosse tugevnenud 0,4 protsenti ja ühe naela eest tuleb välja käia 1,3156 eurot. Euro on sellel aastal vaikselt naela suhtes tugevnenud, sest turud kardavad Brexitit.

Pimco majandusjuhataja ja portfellihaldur Mike Amey ütles, et valuuta on sattunud surve alla just seetõttu, et inimesed ei tea, mis pidi referendum lõpeb. Pimco hinnangul odavneb nael Brexiti puhul dollarisse 10 protsendi võrra.

Nakisa sõnul on Brexiti puhul suurim oht aga riigi jooksevkonto puudujääk. „Kui sa sõltud teistest inimestest, kes sinu riiki investeerivad ja võlakirju ostavad, siis on oht, et ostmine võib järsult väheneda,“ nentis ta.

„Inimesed vähendaksid investeeringuid ja see tähendab, et stabiliseerumine toimub valuutade kaudu. Me räägime hetkel naela kaubavahetusega kaalutud kursi 30protsendilisest devalveerimisest."

Brexiti tõenäosus 40 protsenti

Nakisa andis oma kommentaarid samal päeval, mil Suurbritannia peaminister David Cameron ütles G7 kohtumisel, et Suurbritannia peaks „kuulama oma sõpru“. Nimelt teatasid suuremad riigid, et Suurbritannia lahkumine „ohustaks märkimisväärselt“ maailma majanduskasvu.

„Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust pööraks ümber suuna globaalse vabakaubanduse laiendamise suunas, koos sellest tingitud investeeringute ja töökohtadega, kujutades endast majanduskasvule veel üht tõsist ohtu,“ hoiatasid USA, Kanada, Suurbritannia, Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Jaapani liidrid kohtumise lõppdokumendis. Jaapan läks isegi nii kaugele, et võrdles Brexitit Lehman Brothersi kokkukukkumisega 2008. aastal.

Amey ütles CNBC-le, et Pimco hinnangul on Brexiti tõenäosus praegu umbes 40 protsenti. „Kui rääkida asjadest, siis inimesed hääletavad oma rahakotiga. On aga võimalus, et Brexiti referendumi tulemust hakkab suuresti mõjuma immigratsiooni situatsioon või terrorioht,“ teatas Pimco.

Hetkel kuum