investor Toomas • 3. juuni 2016 kell 6:47

Investor Toomas: kas kasutan ikka õiget panka?

Investeerimisega teenitud tootlikkust survestavad teenustasud.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Nagu hakkab juba traditsiooniks kujunema, vaatan igal kevadel üle oma investeerimiskonto haldus- ja teenustasud, sest soovin veenduda, et minu kodupank pakub endiselt mulle kõige soodsamat ja sobivaimat teenust.

Investeerimist alustasin juba 2002. aastal ning siiani olen kõik oma tehingud teinud truult rootslaste Swedbanki kaudu. Minusuguse pikaajalise nii Eesti kui ka välismaa börsidel kaupleva investori jaoks on sealsed hinnad Eesti pankade võrdluses seni kõige soodsamaks osutunud. Tõsi, olemas on ka välismaiseid ning veelgi odavamaid teenusepakkujaid, kuid peagi auväärsesse ikka jõudva mehena olen eestikeelse teeninduse eest nõus veidi rohkem maksma.

Kodubörsil toimetades valiksin LHV

Pikaajalise investorina, kes teeb vähem kui kümme tehingut aastas, pean eriti oluliseks portfelli pealt makstavate haldustasude suurust. Balti börsil noteeritud aktsiate hoiustamine on LHV pangas tasuta ning seetõttu on ainult nende väärtpaberitega kaubeldes tegemist parima valikuga. Kuna minu portfelli aktsiatest on aga ligi pooled noteeritud väljaspool, pean pingsalt jälgima, milliseid teenustasusid võetakse minult nende hoiustamise eest.

Kuna oman rohkem kui 30 000 euro väärtuses väljaspool Balti börse noteeritud aktsiaid, maksaksin LHV pangas nende haldamise eest 0,015 protsenti kuus. Swedbankis maksan aga nende hoiustamise eest 0,01 protsenti, mis on turul saadaolevatest pakkumistest soodsaim variant. Siinkohal väärib mainimist, et sama madalat haldustasu pakuks mulle ka Nordea pank, kuid sel juhul oleks kõrgem minu harvade tehingute pealt võetav minimaalne teenustasu.

Fikseeritud määrad ei meeldi

Samuti jäävad mulle LHV teenustasude puhul silma fikseeritud teenustasude määrad. Kuigi teen tehinguid harva, siis sellegipoolest ei soovi iga aktsiaostu pealt tehingutasudeks maksta balti aktsiate puhul 3 eurot ning lisaks veel 0,2 protsenti ostusummast. USA ja Skandinaaviamaade aktsiate puhul maksaksin LHVs aga fikseeritult 11 eurot ning lisaks 0,3 protsenti ostusummast, Londoni börsile investeerides tuleks aga juurde maksta koguni 0,8 protsenti.

Pean tunnistama, et eelistan süsteemi, kus tehingud on maksustatud kindla protsendiga ostetava või müüdava koguse väärtusest, olgugi et seejuures on kehtestatud miinimumtasu, alla mille ma tehingu eest tasuda ei saa. Näiteks 1500 euro suuruse Balti börsil noteeritud portfelli eest maksaksin LHVs 3 eurot ning lisaks veel 3 eurot, Swedbankis läheks selline tehing aga maksma ainult 3,2 eurot, ehk minimaalse kehtestatud tehingutasu.

Jään kodupangale truuks

Kuna kavatsen ka tulevikus investeerida pikaajaliselt ning lühiajalisi riske mitte võtta, ei veena mind panka vahetama ka mujalt leitavad madalamad tehingutasud. Leian, et minu jaoks on praegu nii haldus- kui ka tehingukuludest tulenev maksukoormus kõige paremal viisil paigas ning seetõttu jätkan kuni parema pakkumise saabumiseni investeerimist Swedbanki vahendusel.

Hetkel kuum