Eestlaste GrabCADi ostnud Stratasys tammub augus

3D-printimise turg kasvas 2015. aastal üle miljardi dollari.  Foto: EPA

Eestlaste loodud GrabCADi 100 miljoni dollari eest ostnud 3D-printerite turuliider Stratasys on paraku kaugel oma hiilgeajast ja kuigi potentsiaali jagub küllaga, siis firma juhtkondki tunnistab vajadust muutusteks.

Aprilli lõpus avalikustas 3D-printerite turgu uuriv Wohlers Associates oma iga-aastase turuülevaate "Wohlers Report 2016". Nende andmeil kasvas eelmisel aastal 3D-printerite tööstus 25,9%, mis paisutas kogu sektori ülemaailmse müügi 5,2 miljardi dollarini. Tõsi, kasv küll mõnevõrra aeglustus, sest varasema kolme aasta keskmine aastane kasv oli 33,8%.

Wohlersi andmeil müüdi mullu 278 000 töölaua 3D-printerit, mille maksumus jäi alla 5000 dollari. Tegu on rohkem n-ö koduseks kasutuseks ja väikeettevõtetele mõeldud printeritega, mis ei ole loodud tööstuslikuks tootmiseks. Sektori asjatundjate sõnul on tegu väga tugeva müüginumbriga ning eraldi tuuakse välja, et teist aastat järjest kasvas 3D-printerite turg üle miljardi dollari. Turu kasvuväljavaadete suhtes ollakse üldiselt üsnagi positiivsed ja nähakse kasvu jätkumist veel paljudeks aastateks.

Stratasysi käive oli mullu 696 miljonit dollarit, mis oli 7,2% vähem kui aasta varem.

Sellises seisus võiks arvata, et turuliidritel, kellest üks on Stratasys, läheb eriti hästi ja nad suudavad muskleid välgutades väiksematest tegijatest kergelt üle olla. Paraku pole nii läinud ning sarnaselt Stratasysiga on teine 3D-printerite turuliider 3D Systems samuti raskustes.

2015. aastal kannatas nii Stratasys kui 3D Systems märgatava tarbijakulutuste kahanemise tõttu, mis kahjustasid mõlema firma käivet. 2015. aastal oli Stratasysi käive 696 miljonit dollarit, mis oli lausa 7,2% vähem kui 2014. aastal. 3D Systems suutis käivet suurendada vaid 2% võrra, 662 miljoni dollarini. 3D-printerite turul on tegu kahe suurima käibega ettevõttega.

Hulganisti uusi konkurente

Stratasysi juhtkond põhjendab langust sellega, et tarbijad ostsid eelnevatel aastatel lihtsalt rohkem 3D-printereid, kui neil tegelikult vaja oli, ja see tekitas tugeva ülejäägi turul. Kuigi see võib kõlada loogiliselt, siis see otseselt ei seleta, kuidas Wohlersi andmeil turg tervikuna kasvas 26%.

Teine põhjus Stratasysi (ja 3D Systemsi) kehva müügi taga võib olla lihtsalt suurenenud konkurents. Wohlersi aruandes tuuakse välja, kuidas läinud aastal müüs 62 tootjat tööstuslikke lisandustehnoloogia printereid, mille hind on üle 5000 dollari. 2014. aastal oli selliseid tootjaid 49 ning neli aastat varem poole vähem – 31. Stratasys ja 3D Systems keskenduvadki peaasjalikult tööstuslike printerite tootmisele ning aastatel 2014 ja 2015 lisandus sel alal tegutsevaid tootjaid 26,5%.

Uute tegijate lisandumine muudab Stratasysil väljapaistmise ja toodete müümise kindlasti raskemaks. Lisaks võib laiem printerite valik venitada toodete müügitsükleid pikemaks ja hoida osa kliente kauem turult eemal. Väärib veel mainimist, et ilmselt maailma kuulsaim printeritootja HP võtab 3D-printimist üha tõsisemalt ning Carbon oma uue revolutsioonilise tehnoloogiaga suudab printida senisest 25 kuni 100 korda kiiremini.

Analüütikud ei suuda otsustada

Hea uudis on see, et Stratasys on saanud aru paljudest tehtud vigadest. Üks suurimaid ämbreid oli 3D-printerite tootja MakerBoti ostmine, kuigi juhtkond nimetab seda “võimaluseks ja väljakutseks” pikas plaanis. Stratasys alustas tugevat kulude kontrolli ning esimeses kvartalis 12% kahanenud üldkulud on selge märk juba tehtud sammudest.

Stratasysi juhtkonna suurimaks väljakutseks on äri refokuseerida, tõmmata kulusid märkimisväärselt koomale, tekitada vaba rahavoogu ning investeerida vaba raha tehnoloogia arendamisse.

2014. aasta tipust on Stratasysi aktsia hind kukkunud 136 dollari pealt 22 dollarile. GrabCADi ostmise hetkel oli Stratasysi aktsia 100 dollari võrra kallim kui praegu.

Vaadates Stratasysi aktsiat, siis midagi rõõmustavat siin pole. 2014. aasta tipust on väärtpaberi hind kukkunud 136 dollari pealt praeguseks 22 dollarini ning oli üksvahe lausa 14 dollari peal. GrabCADi ostmise hetkel oli Stratasysi aktsia 100 dollarit kallim kui praegu.

Häda on selles, et jaanuari põhjast on Stratasysi aktsia tõusnud juba umbes 50% ja see on muutnud osa analüütikuid ettevaatlikuks. Citigroupi analüütikute hinnangul on investorite hiljutine optimism olnud ülepingutatud ning see peaks taanduma raskuste jätkumisel. Pank alandas Stratasysi soovituse “hoia” ning 3D Systemsi aktsia “müü” peale.

GrabCADi üks asutaja Hardi Meybaum. Ettevõte müüdi 2014. aasta sügisel Stratasysile.  

FBRi analüütik Holden Lewis aga usub, et Stratasysil on mitu positiivset tegurit, sest firma on turuliider ning väljavaade turule üldiselt on vägagi helge, sest kasvu prognoositakse 30% aastas. Lewise sõnul tegi Stratasysi kasumlikkus põhja ära ning peaks nüüd tõusma hakkama. Ta soovitab aktsiat osta ning andis 29dollarilise hinnasihi.

Stratasysi katvatest analüütikutest kolmandik soovitab aktsiat hoida, kolmandik müüa ja kolmandik osta. Keskmine hinnasiht on 25,6 dollarit, mis viitab 15% tõusupotentsiaalile.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum