Mait Kraun • 14. september 2016 kell 11:45

Tootlust otsiv raha voolab arenevatele turgudele

India lipp.  Foto: EPA

Tootlusenäljas investorid viivad arenevatele turgudele järjest rohkem raha, kirjutab CNBC.

Viimase pooleteise kuu jooksul on arenevatel turgudel iga nädal netoraha sisse voolanud, seda nii võlakirjade kui aktsiate puhul. Aktsiatesse on 10 nädalaga voolanud rekordsumma, selgub Bank of America Merrill Lynchi andmetest.

Investorid otsivad meeleheitlikult tootlust ning arenevad turud on üks paik, kust seda leida loodetakse. Arenevate turgude võlakirjad on riskantsemad ja pakuvad seega kõrgemat tootlust.

„See on hea mõte. Samas peaks olema ettevaatlik, sest sinna võib voolata palju lolli raha,“ ütles investeerimisfirma Envestnet konsultant Zachary Karabell.

Arenevatele turgudele on hästi mõjunud ka paljude toorainete hindade taastumine. Mitme riigi majandus sõltub just toorainete kaevandamisest ja müümisest.

„Eelmise ja selle aasta mure on selles, et toorainetsükli krahhi tagajärjel kardeti suuri pankrotte arenevatel turgudel. Eriti Brasiilias, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja mujal, kus avatus suurem,“ ütles Karabell. See hirm on möödas, aga investorid peaksid olema teadlikud ohtudest, mis tootluse püüdmisega kaasnevad. Nad peaks silma peal hoidma põhinäitajatel, mis võivad arenevaid turge nõrgestada.

Tõus võib jätkuda

Bank of America Merrill Lynch teatas reedel, et arenevate turgude varade müümist nad veel ei soovita. „Müügisoovituse andmiseks peaks sellel nädalal toimuma 10 miljardi dollarine raha sissevool,“ teatas BofA.

Investeerimisfirma BlackRock on arenevate turgude osas aga jätkuvalt positiivne. Veebruaris teatas BlackRock, et „kolm aastat kestnud karuturg“ on arenevatel turgudel läbi, sest kolm suurt faktorit, mis hindu allapoole surusid, on ära kukkunud. Nende faktoritena toodi välja tugevnev dollar, toorainete hinnalangus ja kartus Hiina majanduskasvu pärast.

BlackRocki analüütikute arvates on arenevad turud investori jaoks stabiilne keskkond, mida Brexit nii palju ei mõjuta.

MSCI Arenevate Turgude indeks on pärast Brexiti referendumit kallinenud 17,5 protsenti.

Karabell ütles, et on arenevate turgude suhtes optimistlik, aga ettevaatlikkus pole kunagi liiast. „Kui suur hulk raha otsib tootlust, siis peab alati olema ettevaatlik.“

Hetkel kuum