Kadi Neemre • 7. detsember 2016 kell 17:36

OPEC aktsepteerib kärpena ka loomulikku naftatootmise vähenemist

Naftamaardla  Foto: EPA

OPEC ei paani nõuda, et kõik riigid osaleksid aktiivselt globaalses naftatootmise kärpes, kuna mõningate riikide nafatoodang võib kahaneda loomulikul teel, kinnitavad asjaga kursisolevad allikad.

Naftariikide ühendus kutsus 14 mitteliiget viima lõpule ülemaailmse naftakärpe kokkulepet, mis võeti vastu 30.novembril. Kuigi OPEC usub, et Venemaa kärbib oma toodangut sihilikult 300 000 barreli võrra päevas võrreldes praeguse toodangumahuga, võib edasise vajamineva 300 000 barreli kärbe teiste riikide poolt tulla loomulikul teel. Seni on vaid Venemaa ja Omaan nõustunud kärpima oma toodangut tegelikust tootmismahust, vahendab Bloomberg.

OPEC, mis vastutab ligi 40% globaalse naftatootmise eest, raputas 30.novembril maailma toornafta turge kokkuleppega, mille kohaselt kärbitakse pideva ületootmise vähendamiseks naftatoodangut 1,2 miljoni barreli võrra päevas.

Kokkulepe sõltub ka koostööst naftaühenduse väliste tootjatega, kes peavad ühiselt kärpima oma naftatoodangut 600 000 barreli võrra päevas. Riigid kohtuvad uuesti 10.detsembril Viinis leppimaks kokku lepingu detailides.

“Loomulik tootmise langus Mehhikos ja teises mitte-OPECi riikides on juba tootmisprognoosides, seega kui OPEC ütles, et need ühendusesse mittekuuluvad riigid kärbivad oma toodangut, siis ei muuda see tegelikult  olukorda naftaturul,” sõnas UBS Group AG analüütik Giovanni Staunovo.

Hoolimata sellest, kas 14 kõnelustele kutsutud riiki teevad teadlikud kärped või mitte, ei suurenda nende naftatootmine globaalset nafta ülejääki, kinnitasid delegaadid.

Seoses surve vähenemisega naftamaardlates, voolab toornafta pinnale aeglasemalt ning seetõttu langeb ka naftatootmine.

10 kõnelustele kutsutud riigi naftatoodang väheneb järgmisel aastal prognooside kohaselt 293 000 barreli võrra päevas; kui Venemaa välja arvata, siis on see peaaegu sama suur kogus naftat, mida peavad OPEC-sse mittekuuluvad riigid kärpima, selgub IEA andmetest.

 

Hetkel kuum