Ajalugu on näidanud, et aktsiaturu hinnatase (valuation) on väga halb tööriist turu ajastamisel. Kõrge hinnataseme juures müümine on tihtipeale vale otsus.
- New Yorgi börs. Foto: Bloomberg
Mis juhtub aga siis, kui hinnatasemed hakkavad jõudma ajalooliselt väga kõrgele tasemele? Heitkem pilt kas või
Standard & Poor’s 500 aktsiaindeksile, mille tsükliliselt kohandatud hinna ja kasumi suhe (CAPE) on ajalooliselt väga kõrgel juba 42 kuud järest.
Vaid kahel korral on indeks olnud sellel tasemel (graafikul ülemisest punasest joonest kõrgemal) kauem. Mõlemal korral – 2000. ja 2007. aastal – lõppes see krahhiga, kirjutab Bloomberg.
Investorid ei lase ennast kõigutada
Võib öelda, et investorid ei lase ennast kõigutada. Kaheksa kuuga on USA aktsiaturgude koguväärtus kasvanud 2 triljoni dollari võrra.
Dow Jonesi hind kasvas viimati nii kiiresti enne tehnoloogiamulli lõhkemist (2000. aastal). Pullid (aktsiaturu tõusule panustajad) on üle võtnud ning loodavad, et Donald Trumpi presidentuur paneb ettevõtete kasumid kasvama, mis vähendab omakorda hinnatasemeid.
Võib-olla lähebki nii. Arvestades aga seda, millised on investorite ootused, peaks USA majandus näitama tugevust, mida viimati nähti 1937. aastal. USA majanduskasv (ilma majandussurutiseta) on kestnud üle seitsme ja poole aasta vaid kolmel korral. Börsifirmade kasumid ei ole majandustsükli lõpus (praegune olukord) kunagi 10 protsenti kasvanud. Just seda prognoosivad S&P 500 indeksi ettevõtetele aga analüütikud.
„See, et hinnatasemed nii kõrgel on, ei tähenda, et nad ei võiks pikemalt kõrgel püsida,“ ütles investeerimisfirma First American Trusti investeeringute juht Jerry Braakman. „Aga tõesti, mitmed suhtarvud tulevad investoreid kummitama.“
Hirm jätab tootlusest ilma
Shilleri hinna ja kasumi suhe (CAPE) on tavaliselt langema hakanud pullituru hilises staadiumis. Rahahaldur Laszlo Birinyi ütleb tihti, et kui investorid oleks kõrgemate hinnatasemete juures turult väljunud, oleks nad suuremast osast tõusust ilma jäänud. Asjaolu, et CAPE tase on alates 90ndatest kõrgetele tasemetele tõusnud, näitab majanduses toimunud muutusi – sektorid on rohkem suunatud teenustele ning börsifirmad teevad rohkem aktsiate tagasioste. See näitab, et CAPE näitaja on osalt iganenud, arvavad kriitikud.
Cliff Asness investeerimisfirmast AQR Capital Management tegi uuringu, millest selgus, et kõrgetele CAPE tasemetele on järgnenud peamiselt aktsiaturgude tõus, mitte langus. Eelkõige näitab see turgude kalduvust pikaajaliselt tõusta. Samal ajal leidis ta ka seda, et kõrgem CAPE on olnud põhjus, miks järgmise kümne aasta tootluseprognoosid on madalamad.
CAPE tase on sellel aastal tõusnud, sest aktsiahinnad tõusid ning kasumid ei kasvanud või vähenesid. Kui kasutada Yale’i ülikooli teadlase Robert Shilleri CAPE väärtusi, siis on aktsiad alates 1871. aastast olnud kallimad vaid 4 protsendil ajast. Praegu on CAPE näitaja 28 juures.
Pidu käib edasi
Aasta pärast on CAPE tase olnud kõrgel tasemel sama kaua kui enne kahte eelmist turukrahhi. Sellegipoolest pole investorid ostmist lõpetanud. Dow Jonesi indeks on Trumpi valimisvõidust alates kallinenud 8 protsenti – see on üks kiiremaid tõuse, millega presidenti vastu võetud. Turud on enesekindlad, et Trumpi maksukärped ning valitsuse kulutuste suurendamine aitavad ettevõtete kasumid kasvama panna. Standard & Poor’s 500 indeks tõusis sellel aastal 10 protsenti.
Ei ole raske aru saada, miks investorid on enesekindlad. Sel aastal on turg näidanud erakordset tugevust – Brexiti ja USA presidendivalimiste järel toimunud langused kestsid vaid loetud päevi.
Ettevõtete kasumid ei ole aga sellised, mis näitaksid tugevust. On ülitõenäoline, et S&P 500 ettevõtete kasumid langevad 2016. aastal juba teist aastat järjest. Lähemal vaatlusel on aga näha, et indeks murdis kahe aasta pikkusest kauplemisvahemikust välja just ajal, mil kasumid hakkasid taastuma.
„Kui vaadata kasumite kasvu ning majanduse väljavaadet, siis on näha, et me oleme põhjast välja tulemas,“ ütles investeerimisfirma Boston Private Wealthi strateeg Robert Pavlik. „Kõik need on väga positiivsed signaalid, mis näitavad, et 2017. aasta võib hea tulla.“
Liigne optimism
Sellegipoolest võib öelda, et need, kes ootavad kasumite kiiret taastumist, on väga optimistlikud. Investorid peaksid teadma, et kaheksa aastat kestnud majandustõusu järel pole kasumid kunagi 10 protsenti kasvanud. Sarnane olukord oli nii 1968. kui ka 1998. aastal, mil majandus oli kasvanud kaheksa aastat järjest. Mõlemal juhul kasvasid S&P 500 ettevõtete kasumid järgneval aastal 5 protsenti. 90ndatel toimunud 8aastase majandustõusu järel kasumid hoopis langesid.
Bloombergi küsitletud Wall Streeti strateegid prognoosivad, et S&P 500 indeks tõuseb 2017. aastal 2356 punktini (praegusest tasemest 4 protsenti kõrgemale).
Tihti märgitakse, et turud püsivad irratsionaalsed pikemat aega kui investorid arvavad. Samal ajal võib aga öelda, et taolised hinnatasemed ei ole kunagi alatiseks püsima jäänud. Kriitikud võivad öelda, et CAPE näitaja ei ole enam tähtis, sest majanduse struktuur on muutunud ning kõrgemad hinnatasemed on õigustatud.
Siiski räägib ajalugu enda eest. Viimase 20 aasta jooksul on aktsiad olnud kaks korda krooniliselt ülehinnatud. Mõlemad korrad lõppesid krahhiga.
„Ei ole küsimustki, et aktsiad pole odavad,“ ütles Whartoni kooli rahandusprofessor Jeremy Siegel. „Näidake, et kasumid hakkavad kasvama. Näidake, et kõik, mida te lubate, saab teoks.“
Seotud lood
USA presidendi Donald Trumpi ettevõtjasõbralike ettepanekute abiga ei ole raske ette kujutada, et aktsiaturud kallinevad veel 50 protsenti, ütles Nobeli preemia laureaat Rober Shiller.
Analüütikute hinnangul võib pärast uue presidendi ametisseastumist näha turgudel suuremat ebakindlust ja volatiilsust.
Aasta esimesel kauplemispäeval vedasid indeksid tõusule telekomi- ja tervishoiuettevõtted.
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.