Mait Kraun • 22. mai 2018 kell 3:00

Kaubandussõja vaherahu tõi turgudele leevenduse

USA president Donald Trump Hiina ajakirja kaanel.  Foto: Shutterstock

Hiina ja USA jõudsid kokkuleppele, et panevad kaubandussõja praegu ootele ega tõkesta üksteise kaubavahetust tollidega. See pani turud üle maailma tõusma.

Hiina on lubanud märkimisväärselt suurendada USAst imporditavate kaupade ja teenuste osakaalu. See oli Ühendriikide peamine nõudmine kaks päeva kestnud kaubanduskõnelustel.

Nädalavahetusel ilmunud uudised panid aktsiaturud üle maailma tõusma. Aasias tõusis Hongkongi Hang Seng indeks eile 0,7 protsenti, Taiwani aktsiaindeks lisas 1,3 protsenti. Suurte ekspordimahtudega Taiwan Semiconductor Manufacturingi aktsia kallines 2,5 protsenti. Hiina aktsiaindeks Shanghai Composite tõusis 0,7 protsenti.

"Me paneme kaubandussõja ootele," ütles USA rahandusminister Steve Mnuchin täna telekanalile Fox News. "Leppisime kokku, et paneme tariifid ootele, kuni proovime paika panna edasist raamistikku," selgitas ta.

Pärastlõunaks olid USA aktsiaindeksite futuurid tublisti tõusnud. Dow Jones lisas 0,9 protsenti ja S&P 500 kallines 0,6 protsenti. Euroopas tõusid turud veidi üle 0,2 protsendi.

200 miljardi eest USA tooteid

Mnuchin ja USA presidendi Donald Trumpi majandusnõunik Larry Kudlow ütlesid, et laupäeval Hiina ja Ameerika läbirääkijate vahel sõlmitud kokkuleppe pani aluse raamistikuks, millega vältida kaubandusdefitsiiti tulevikus.

Peking ja Washington teatasid laupäeval, et räägivad täpsemalt läbi meetmeid, kus Hiina impordib Ühendriikidelt rohkem energiat ja põllumajandustooteid, et vähendada 335 miljardi dollari suurust kaubadusdefitsiiti. Washington on juba varem nõudnud, et Hiina vähendaks oma kaubanduse ülejääki 200 miljardi dollari võrra. Ühisavalduses ei olnud sellest numbrist juttu.

Kudlow ütles CNBC-le, et 200 miljardi dollari suurust numbrit ei saa veel lukku lüüa. „Detailid avaldatakse tulevikus. Need asjad pole nii täpsed,“ nentis ta. Konkreetset kokkulepet pole veel paberile pandud.

Mnuchini ja Kudlow sõnul sõidab USA kaubandusminister Wilbur Roos Hiina, et kohapeal vaadata, millistes valdkondades saaks veel importi kasvatada. Mnuchin ütles, et USA loodab suurendada põllumajandustoodete eksporti Hiinasse 35-40 protsenti ja kahekordistada energiaostusid järgneva 3-5 aasta jooksul.

Mängus on kümned miljonid töökohad

Hiina ja USA suhted on viimastel kuudel pingeliseks muutunud, sest Trumpi administratsioon teatas märtsi lõpus, et kehtestab 50 miljardi dollari ulatuses Hiina kaupadele imporditariifid. Pärast seda on antud mõista, et tariifide all olevate kaupade mahtu võidakse suurendada veel 150 miljardi dollari võrra. Hiina vastas omalt poolt USA põllumajandustoodete sanktsioneerimisega.

USA kaubanduse kõrge ametnik Robert Lighthizeri sõnul on hea uudis, et Hiina on nõus oma turge rohkematele USA kaupadele avama. Kõige tähtsam on Ühendriikide jaoks aga intellektuaalse omandiga seotud probleemide lahendamine. Eelkõige on see seotud tehnoloogia kopeerimise ja brändide võltsimisega.

„Reaalsed struktuurimuutused on vajalikud. Mängus on kümned miljonid ameeriklaste töökohad,“ ütles Lighthizer pühapäevases avalduses.

Hetkel kuum