Kauplemiseksperiment: algus on olnud ettevaatlik

24. juuni 2018, 09:15
Kaupleja Alexi kontoseis on reaalajas jälgitav.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180624/BORS/180629877/AR/0/AR-180629877.jpg
Ainult tellijale

Maikuus tegi oma turudebüüdi väljamõeldud tegelane kaupleja Alex. 10 000 euroga alustanud kaupleja hetkesaldo ehk suletud tehingute summa on praegu ligi 9650 eurot.

Kui avatud tehingud kaasa arvata, siis on seis mõnevõrra parem, 9825 eurot: veel on Alexil lahti tema siiamaani parim tehing – USA biotehnoloogiafirma Dermira, mis on alates ostuhetkest enam kui 20 protsenti tõusnud. 700eurose panuse juures on kasumit kogunenud ligi 200 euro jagu. Veel on pandud sisse värske order euro ja USA dollariga hangeldamiseks.

Alates eksperimendi algusest on Alex kaotanud 1,75 protsenti oma portfellist, mis on iseenesest hea tulemus, sest isegi professionaalsed kauplejad kinnitavad, et kasumlikuks kauplejaks üleöö ei saa, õppimiseks kulub kuid. Kõige sügavam madalseis on Alexil seni olnud ligikaudu 4protsendiline miinus. Kui ca 140 euro suurused komisjoni- ja haldustasud maha arvata, oleks Alex sisuliselt nullis.

Kasumlikke tehingud on Alex selle aja jooksul teinud üheksa, kahjumiga on lõpetatud 17 avantüüri – kõik ülejäänu on viisakalt nulli jäänud.

Parimad tehingud

 1. WTI toornafta: siiamaani kõige parem juba lõpetatud tehing oli 25. mail ostetud üks WTI toornafta leping, mis tõi sisse 168,95 eurot. Nafta hind lõi mais suuri rekordeid, kuid Alex otsustas, et vastuvoolu ujumine on kasulikum, sest nägi, et nii Iraan kui ka Venezuela võivad naftaturule paugu panna. Järgnes õpikunäide: Alexil õnnestus naftat otse tipust lühikeseks müüa. Aga: kasumit võttes oli langustrend alles alguses – kui Alex müüs nafta maha 72 dollari peal, siis nüüdseks on hind kukkunud juba 66 dollarile. Positsiooni sisse jäädes oleks Alexi kasum olnud kordades suurem.
 2. Petrobras: Brasiilia naftahiiu aktsia puhul kasutas Alex mitut tehnikat korraga: müüs 200 aktsiat lühikeseks ja läks siis 500 aktsiaga lukustamist kasutades pikaks. Kui esimene osa tõi kasumi, siis teisest osast pidi ta kahjumiga loobuma ja jäigi kokkuvõttes avantüüriga kahjumisse.
 3. Baidu: kasum tuli ka 10 Hiina Baidu aktsiasse pikaks minnes: pani Baidu aktsiale jooksva stopi ehk stopp-order liigub ühes hinnaga üles- ja allapoole kaasa. Kui tavalise stopp-orderiga oleks Alex teeninud 76 dollarit, siis tänu jooksvale stopile tuli veel 60 eurot kasumilisa.
 4. Brenti nafta: siin  oli tegu paralleelse tehinguga, samal ajal kui Alex WTI toornafta hinnatõusule panustas, läks ta Brentis lühikeseks. Kasum: 59,33 eurot.

Halvimad tehingud:

 1. SP500: et esimene vasikas läheb ikka aia taha, peab paika ka Alexi puhul, kes tegi panuse USA indeksi langusele ja müüs seda lühikeseks. Mis juhtus? „Langus enam ei jätkunud. Indeks hakkas trikitama, kord kukkus paar punkti, kord tõusis. Kõikus suunda leidmata edasi-tagasi. Kuni sulgus minu ostutasemest kõrgemal, aga siiski stop-loss'ist allpool. Läksin aga rahulikult magama, jättes positsiooni lahti. Pärast avastasin, et USA järelturul oli indeks kerkinud stop-loss'ist kõrgemale, n-ö päästikut vajutanud ja minu positsioonid kinni pannud,“ kirjutas Alex. Kahjum kõikide kuludega: 183,15 eurot.
 2. Netflix: müüs lühikeseks 355,55 dollari juures, võttis vastu 90,44eurose kahjumi.
 3. Intel: müüs aktsia CFDd 54,71 dollari tasemelt, stop-loss oli 55,72 dollari tasemel. Alexi idee: Intelil on nii suured hädad kaelas, et aktsia lihtsalt peab langema. Aga: “Viskas mind 86,75 euro suuruse kahjumiga välja. Just siis, kui märkide järgi näib, et tipp on käes ja sellest allatulek alanud ning mina lühikeseks lähen, keerab aktsia ülejärgmisel päeval taas nina ülespoole ja stop-loss uhub mind positsioonist välja.“ Täpselt sama õnnetus tabas teda Netflixi puhul.
 4. Achaogen: selle USA biotehnoloogia aktsia puhul panustas Alex, et ettevõte saab turuloa. Alex kasutas nn run-up- ehk ülesjooksu strateegiat: ravimiarendajate aktsiaid osteti ca kuu aega enne oodatavat sündmust ning tehakse kaasa see ootusel põhinev tasane tõus ning minnakse välja enne sündmust mõõduka kasumiga. Aga stop-loss sulgus ja kahjumit tuli 48,26 eurot.
 5. Wallmart: kuigi Alex kirjutas, et loodab tabada hetke, mil aktsia lendu tõuseb, tuli pikaks minnes 46,59 euro suurune kahjum.

Kuigi Alex on legendi järgi täistöökohaga pereisa, siis tõtt-öelda on sellist turuinfot jälgida, mis Alex iga päev läbi kammib ja selle põhjal ka mõistlikke tehinguid teha, ühel ontlikul pereisal ikka üksjagu raske. Panustad naftale? Pead vaatama, mida teeb OPEC. Panustad biotehnoloogiale? Tuleb ikkagi korraks küünalde ja tehnilise analüüsi kõrval heita pilk ka ettevõtte sisse, kas või selleks, et pärast oma tegevust avalikkusele põhjendada. Huvitav on aga see, et kuigi kaupleja võiks oluliselt rohkem riskida ja teha seda, mida tavainvestor ei saa, kui just pangalaenuga tegemist pole – ehk võimendust võtta – on kõik tulnud kätte ülemäära raskeid instrumente rakendamata.

Seitse Alexi õppetundi

 • Erinevalt investeerimisest kauplemise puhul heast ideest ei piisa, ajastus ja teostamine on üliolulised. Aktsia võib ju tõesti tõusma hakata, aga enne seda võib turg veel võbeleda ja tõmmata kõik stopid kaasa. Nii juhtus Alexil Netflixi ja Inteliga.
 • Instrumendi eripära tunne nagu viit sõrme: CFD pole aktsia ja käitub investori jaoks esialgu ettearvamatult.
 • Maakler sööb nii kasumit kui ka kahjumit: suletud positsioonid näitavad, et Alex jäi puhtalt positsioonide liikumise põhjustatud muutustega „ise“ 210 euroga miinusesse, aga swap-tasud (positsiooni lahtihoidmise tasu) ulatusid 58 eurole, komisjonitasu aga veel omakorda 80,4 eurole.
 • Riskijuhtimine on kõige alus: stop-loss-order hoiab kauplemise, eriti võimendusega kauplemise juures ära suurema peavalu
 • Alguses on halb kaotada, sest protsentide väe vastu ei saa. Tuleb riskijuhtimine paika panna ja kas või nui neljaks väikeseid summasid koguda. Kauplemises, nagu ka investeerimises, kehtib suurte summade reegel – mida suurem on summa, millega mängima lähed, seda suurem on ka tagasisaadav kasum. Ütleme, et lähed 10 000 euroga turule ja kaotad sellest kohe poole. Eeldusel, et turul on tootlus kogu aeg sama, kulub kõvasti rohkem aega algkapitali taastamiseks kui samaväärse summa ulatuses kasumi teenimiseks, kui alguses tagasihoidlikum otsus teha.
 • Mis kauplemisideena on raske teostada, võib olla hea võimalus investori jaoks. Alex testis hästi seda teooriat, et uudised on olulised, kuid ettevõtte tegelik käekäik on veel olulisem: Alex nägi, et Intelil on halb aeg, palju on toodetud prügimäele ning konkurentidele on alla jäädud – no ei saa see aktsia hind igavesti üles jääda. Ja nõnda oligi – ainult et turul võttis selle mõistmine, mida Alex juba enne mõistis, kauem aega.
 • Kiire reageerimine on pool võitu: Alex nurises mitmel korral, et küll ei jõudnud õigel ajal Hiina naftatollide peale orderit sisse panna, küll jäi Euroopa Keskpanga otsusele ja sellele järgnenud suurepärasele euro odavnemisele hiljaks.
Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2018, 13:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing