Äripäev • 29. juuni 2018 kell 8:49

Euroopa turud plussis, euro tõuseb

Merkel teatab "edusammudest". Kodumaal on tal palju kaalul.  Foto: AFP/Scanpix

Öised meeleolud USA ja Aasia turgudel kandusid täna üle ka Euroopasse ning tugevat tõusu näitavad kõik peamised turud. Ka euro on hoo sisse saanud.

Aasia turgudele andis täna hommikul jõudu Hiina teadaanne, et Hiina alandab nõudeid välisinvesteeringutele. Euroopat pani kergendatult ohkama öösel toimunud Euroopa Liidu riikide kohtumine, kus Saksamaa kantsler Angela Merkel suutis läbi suruda immigratsioonikokkuleppe.

(Merelt) päästetud põgenikud saadetakse Euroopa Liidu aladel paiknevatesse nn kontrollkeskustesse. Viimaste asukohtade puhul pole kokkuleppeid veel saavutatud, aga on otsustatud, et keskused tulevad riikidesse, kes neid vabatahtlikult ehitada tahavad. Riik, kellele meeldib otsus: Itaalia.

Kontrollkeskustes eraldatakse majanduspõgenikud sõjapõgenikest ning jagatakse eri riikide vahel "solidaarselt". Samas otsustati, et kaovad nn jäigad kvoodid, kui palju riigid pagulasi vastu võtma peavad – need muutuvad vabatahtlikuks. Kellele meeldib? Kesk-ja Ida-Euroopa riigid.

Euroopa Liit annab raha teistele Vahemere riikidele nagu Türgile ja Marokole, et nood probleemiga tegeleksid. Samuti tahab Euroopa Liit luua pagulaste vastuvõtukeskused Alžeerias, Egiptuses, Liibüas, Marokos, Nigeris ja Tuneesias.

Allikas: The Guardian

Ennelõunal tõusis enim Itaalia börsiindeks, 1,8%. Talle järgnesid Hispaania ja Saksamaa 1,5% tõusuga. Enam kui protsendi tõusid ka teised suuremad turud.

Euro tugevnes dollari suhtes 0,6%, 1,6 dollarile. Siiski jääb euro kaugele tänavustest tippudest, mis jäid 1,25 dollari juurde. Madal euro teeb aga heameelt Euroopa suurematele eksportijatele ning kuna Saksa indeksis on neid iseäranis palju, siis see indeksit veabki. Ennelõunal tõusid seal ühises joones kõik aktsiad, tõusu vedas Infineon (3,7%).

Merkel parandas väga üldsõnalise kokkuleppe saavutamisega positsiooni ka oma kodumaal, sest pagulasküsimuses olid eri meelt Merkeli enda partei CDU ja nende sõsarpartei, Baierimaa CSU. Viimase toetuseta on aga ohus suure vaevaga kokku pandud koalitsioon, vahendavad Saksa ajalehed.

Pagulasküsimus ajas Euroopat lõhki juba kuid, sest riikide soovid olid kardinaalselt erinevad. Samal ajal kui Ida-Euroopa riigid soovisid põgenike vastuvõtureeglite karmistamist, oli Saksamaa selle vastu, välja arvatud CDU sõsarpartei CSU, mis nõuab, et pagulased ei saaks Saksamaale edasi liikuda.

Hetkel kuum