Naftaturgu ähvardab ekstreemne volatiilsus

BP tegevjuht Bob Duley sõnul on naftaturul praegu väga palju lahtisi otsi.  Foto: EPA
Mait Kraun • 10 oktoober 2018

USA sanktsioonidest tulenev Iraani naftatööstuse ebakindlus võib naftaturul tekitada ekstreemset volatiilsust, ütles BP tegevjuht kolmapäeval.

„Ma arvan, et 45 päeva on ekstreemne volatiilsus. Hind võib järsult tõusta, aga võib ka teises suunas liikuda,“ ütles CNBC-le antud intervjuus BP tegevjuht Bob Dudley.

Naftaturu osalised hoiavad teravat pilku Iraani olukorral. 4. novembril hakkavad kehtima Ühendriikide sanktsioonid, mis võivad naftaturu tasakaalu pea peale pöörata. Peamine probleem seisneb selles, et Iraani tootmisele on selget mõju raske hinnata. See sõltub suuresti sellest, kas Iraani suuremad kliendid kardavad USA sekundaarseid sanktsioone või mitte. BP konkurent Total teatas augustis, et loobub Iraanis suurest nafta- ja gaasiprojektist.

Samas said BP ja Serica Energy teisipäeval loa tegutseda Põhjameres oleval naftapuurtornil, mis on osaliselt Iraani käes. See näitab, et USA on valmis tegema sanktsioonide suhtes erandeid.

„Kui ka teistele suurtele riikidele, kes nafta tarbivad, tehakse erandeid, siis võivad hinnad hoopis langeda. Praegu on väga palju ebakindlust,“ nentis Dudley.

Dudley ütles, et tema hinnangul ei tohiks kõrgemad hinnad globaalse majanduskasvu tõttu nõudlust piirama hakata. „Majandus kasvab koos nõudlusega, see võib teatud mõju avaldada, aga midagi katastroofilist ei ole veel näha,“ rääkis ta.

Hetkel kuum