Arvasin, et olen konservatiivselt kaval, kui mullu märtsis 10 000 eurot Euroopa suurfirmade käekäigule panustavasse börsil kaubeldavasse aktsiafondi investeerisin. Nüüd tundub aga, et Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi võib olla mulle hoopis vingerpussi mänginud.
- Protestija hüppas Euroopa Keskpanga pressikonverentsi ajal Euroopa Komisjoni presidendi Mario Draghi lauale Frankfurdis Saksamaal 15. aprillil. Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters/Scanpix
Möönsin küll juba kevadel, et ega ma ostu ajastamisega ülemäära hiilanud – Draghi oli juba varem majanduse stimuleerimise programmi välja hõiganud ja Stoxx 600 indeks oli aasta algusest kerkinud tubli 15%.
Euroopa 400 suure ja 200 keskmise börsifirma käekäiku peegeldavasse ja EXSA sümboli alt leitavasse ETFi meelitas mind siiski investeerima veendumus, et küllap keskpanga alanud võlakirjade kokkuostmise programm euroala majandusele pika peale ilusa hoo sisse tõmbab ja kui ka mitte, siis USA Föderaalreserv on varem kenasti tõestanud, et ega esimene stiimul teise ja teine kolmandata jää.
Paljutõotav instrument
Põhjendasin siis ostu endale ja lugejatele veel ka sellega, et iShares STOXX Europe 600 ETF on halvima vältimiseks piisavalt hästi hajutatud, keskmisest olulisemalt madalama riskitasemega ja tagatipuks võisin fondilt üsna kindlalt oodata keskeltläbi 2–3% vahemikku jäävat aastast dividenditootlust. ETFi aastane haldustasu on 0,20% ehk võrreldes pankade fondidega sisuliselt olematu.
„13 aastat investeerimiskogemust on mulle praeguseks õpetanud, et keskpankade vastu panustamine on sama tark tegu kui tuulikutega võitlemine – proovida ju võid, aga lõppude lõpuks on ikkagi targem tantsida stiimulite ja intressiotsuste taktis,“ mõtisklesin siis. „Kui stiimulit juba jagatakse, olen minagi valmis käe senisest vapramalt välja sirutama.“
Fond kukkus nagu kivi
Paraku pean nüüdseks tunnistama, et üsna pea pärast käe ettesirutamist sain kohe ka valusalt mööda näppe – mõnda aega olin fondiga veel küll ilusti plussis, kuid aasta lõpuks oli põrguline juba üle 6,5% võrra miinuses. Seda narrim on minu jaoks olukord nüüd, mil algselt lollikindlana ostetud konservatiivsest instrumendist on saanud minu portfelli tõeline
must lammas, mis on soetushetkest alates kukkunud juba 15,5%.
Lohutuseks vaid niipalju, et neljapäeval sain lugeda
Draghi uut avaldust, milles ta ütles, et keskpangal tuleb oma rahapoliitika üle vaadata ja võimalik, et majandusse uut stiimulit lisada. Seda tehakse tema kinnitusel järgmisel nõupidamisel märtsi alguses, kui väljas on värsked majandusprognoosid.
Ehkki see annab mulle lootust, et EXSAst võib ühel päeval siiski veel asja saada, siis igaks juhuks tasuks meeles pidada endise kaupleja, riskifondi juhi ja mitme üleilmse menuraamatu autori Nassim Nicholas Talebi metsatulekahjude võrdlust majanduskriisidega – süstemaatiline pisemate põlengute ennetamine muudab suure tulekahju hiljem palju hullemaks.
Seotud lood
Vabandan ehk liiga paljulubava pealkirja pärast, aga vägisi tuleb meelde üks kunagi loetud muinasjutt targast tüdrukust, kel oli käsk kroonitud pea ette ette ilmuda ei riides ega alasti.
Tunnistan prohmakat ning müün oma portfellist pikalt vindunud Euroopa aktsiatele keskendunud börsil kaubeldava fondi.
FIDE kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. aastal esmakordselt New Yorgis. 26. detsembril Wall Streetil algav suursündmus toob kokku maailma tippmaletajad ja rõhutab male sümbolväärtuseid – strateegiat ja riski –, mida seekord väljendatakse globaalse ärikeskuse südames.