investor Toomas • 18. märts 2016 kell 12:45

Investor Toomas: luuran oma tõprast naabri järele

Investor Toomas piidleb Vene börsi silmanurgast justkui James Bond.  Foto: EPA

Tunnistan, et minu naaber on aeg-ajalt, kui mitte alati, tõeline lurjus. Ometi jälgin tema tegemisi alati suure, ent põlgliku huviga ja vahel haarab mind soov tema pealt pisut kasu lõigata.

Jutt käib minu naaberriigist Venemaast. Tunnistan, et kui Vene majandus või sealne riigivõim oleks kadunuke ja mul palutaks peielauas koolnule toost öelda, siis ühtki head sõna ei meenuks isegi pikema järelemõtlemise peale. Vaatamata sellele, et olen Vene majandusel ja poliitikal silma peal hoidnud juba pikki aastaid.

Küll oskaks ma kärmelt öelda nii mõndagi head sealse börsi kohta. Ei, mitte seda, et aktsiagraafikud ei liigu sugugi alati majanduse ja ettevõtete fundamentaalnäitajate järgi ning vahelduva eduga ilmuvad maailma finantsmeediasse hirmujutud välisinvestorite raha külmutamisest.

Imeline tootlus

Sugugi mitte. Ma meenutaks kirstu veerel hoopis seda, et Venemaa dollaripõhine RTS börsiindeks on tänavu esimese kolme kuuga rebinud eurodes mõõdetuna ligi 14% suuruse tõusuga maailma kolme parima aktsiaindeksi sekka.

Lisaksin, et toorainete hindade taastumine on aidanud indeksil jaanuari põhjast tõusta üle 37% ning mullu läks majanduse keerdkäikudele vaatamata Venemaale investeerivatel Eesti aktsiafondidel väga hästi.

Näiteks oli Eestis tegutseva 4,8 miljoni euro suuruse Trigon Venemaa Top Picksi fondi tootlus eelmisel aastal eurodes arvestatuna 41,7% ning Swedbanki Venemaa aktsiafond tõi koju pea 30% tootluse. Muljetavaldavalt on läinud ka siinsamas Tallinnas tegutseval SEB fondijuhil Marko Daljajevil, kes juhib Ida-Euroopa, sealhulgas Venemaa aktsiaturge kombineerivat kõrge riskitasemega fondi. Bloombergi jälgitud saja samalaadse fondi seas suutis ta mullu välja võluda parima tootluse.

Hea investor ei välista midagi

Enda sõnul tagas talle edu just see, et ta ei välista heast peast ühtegi riiki ega sektorit. „Inimestele meeldivad lihtsad narratiivid ja see võib kalliks maksma minna,“ rääkis ta mullu Äripäevale. „Näiteks paljud investorid välistasid aasta alguses Venemaa oma portfellis ja jäid seega ilma pea 40% liikumisest esimese viie kuu jooksul.“

Kõigele vaatamata on Vene börs oma kunagistest tippudest endiselt valgusaastate kaugusel. Oma rolli on siin mänginud lisaks nafta hinna langusele ja rahvusvahelistele sanktsioonidele ka soovimatus majandust reformida. Kõikide sealset majandust kammitsevate hädade kokkulugemiseks ei jätkuks ilmselt lehepindagi.

Eesti välisluurega tegeleva teabeameti kinnitusel puuduvad Vladimir Putini režiimil ideed ja ka tahtmine Venemaad ühiskondlikult ja majanduslikult kaasajastada. Sestap ei sobi ka minu hinnangul Venemaa regioonina mingil juhul pikaajalisele investorile.

Küll kõlbaks Moskva börs suurepäraseks käeharjutuseks riskialtile spekulandile. Meenub, et minagi olen fännidele lubanud hoolega riskantsemaid investeerimisvõimalusi otsida…

Hetkel kuum