Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: hommikusöök söö ise, kodutöö tee ise

21. aprill 2017, 06:45
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170421/INVESTOR/170429974/AR/0/AR-170429974.jpg
Ainult tellijale

Paistab, et Soome börsiguru Seppo Saarioga Äripäevas ilmunud intervjuust noppis nii mõnigi siinmail elav investor idee osta ka ise Helsingi börsil noteeritud Orava Asuntorahasto aktsiaid.

Olen saanud mitu kirja, kus lugeja on imestanud, et kuidas küll selline guru taolisesse aktsiasse investeerinud on, mille hind on kukkunud nagu nuga läbi või ning mida Soome foorumites kõrvutatakse püramiidskeemiga.

Selgituseks – tegemist on ettevõttega, mis investeerib kinnisvarasse – ostab korraga ja soodsama hulgihinnaga suurema hulga kortereid, mis siis kallimalt edasi müüakse. Lisaks teenitakse tulu ka pindade väljaüürimisest.

Sellise firma börsile tulek 2013. aastal lõi võimaluse Soome kinnisvaraturu tõusuga kaasa sõita ka neil investoritel, kel korraga väga suurt summat välja panna ei olnud. Sellest siis ka aktsia populaarsus ja kiire hinnatõus. Ja dividend oli korralik. Siis aga tuli eelmise aasta lõpul esmalt kasumihoiatus, siis nigel majandustulemus ja takkapihta kärbiti dividend peaaegu olematuks. Aktsia on aastaga kukkunud üle 50 protsendi.

Meedia ei hellita

Kõigepealt uurisin Soome meediat, mida sellest ettevõttest on kirjutatud. Ja tõesti – juba vähemalt aastapäevad on Soome meedias Orava Asuntorahastost ilmunud kriitilisi ja kahtlevaid artikleid. Aasta tagasi kirjutas näiteks Talouselämä, et firmal on probleeme rahavooga – üüritulust ei piisa kulude katteks ning firma võime dividendi maksta sõltub liiga palju sellest, kui hästi õnnestub kortereid vaheltkasuga edasi müüa.

Nii oli firma käekäik väga sõltuv kinnisvaraturu tervisest. Sügise poole ilmus artikleid, et firma maksab dividendi laenurahaga (mis iseenesest ei ole tabu, kui ühekordselt on vaja teha suur makse, kuid see pärast tagasi teenitakse), et järjest raskem on saada korterite hulgiostudel allahindlusi, mis on oluline osa Orava Asuntorahasto ärimudelist, ning et aktsia hinna languse tõttu on firmal raske uusi investeeringuid rahastada.

Kirjutasin Soome Hypo panga peaökonomistile Juhana Brotherusele, et uurida, millised on Soome eluasemeturu väljavaated. Tema osutas Orava Asuntorahasto veel ühele nõrkusele. Probleem oli ettevõtte pehmelt öeldes loomingulises raamatupidamises – ostu järel hinnati korterite väärtus üles veel enne, kui need edasi olid müüdud. Ja selle raamatupidamisliku kasumi pealt maksti siis ehtsas rahas kopsakaid dividende. Eks sellest need püramiidskeemi jutud tulidki. Firmal on praegu tõsised probleemid investorite usalduse tagasivõitmisega, ehkki ettevõtte viimased sammud ja prognoosid on tasakaalukamad ja realistlikumad.

Nõudlus püsib

Brotherus rääkis mulle, et Soome kasvukeskustes on jätkuvalt ruumi elamispindade hinna tõusuks ja nõudlus püsib. Hypo prognooside järgi kasvavad elamispindade hinnad Soomes tänavu keskmiselt 1,5% ja tuleval aastal 2%, kuid piirkonniti on suured vahed. Helsingis võivad hinnad tõusta 3% ja maapiirkondades niisama palju langeda. Kinnisvarasse investeerimine jätkub, kuid esialgne innustus on hakanud vähenema. 

Sellesama firma numbrilisest poolest kirjutasin tänavu veebruaris – varsti tulevad uued numbrid, ootaks need ära. Küll aga kordaksin üle põhitõed – see, et guru mingit aktsiat ostab, ei ole piisav argument samuti seda aktsiat osta. Juba intervjuu järel võis Saario aktsia maha müüa. Nii ei armastagi ta anda konkreetseid soovitusi (ma muide küsisin ekstra Orava Asuntorahasto kohta), see on igamehe enda vastutus, kui ei taha indeksisse investeerida.

Ka kopsakas dividend ei ole alati piisav argument. Tuleb vaadata, kust see raha tuleb ja kas see on jätkusuutlik. Ja aktsia hinna järsk kukkumine ei tähenda alati soodsat ostukohta. On vaja aru saada, kas tegu on turu ülereageerimisega nagu siis, kui ma terrorirünnaku järel Ryanairi aktsiat ostsin, või on firmal tõsised raskused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2017, 07:01
Otsi:

Ava täpsem otsing