investor Toomas • 26. mai 2017 kell 14:00

Investor Toomas: kallis meelelahutus!

investor Toomas on pikaajaliselt S&P 500 indeksit löönud kuid Tallinna börsile alla jäänud.  Foto: Anti Veermaa

Mida on mulle õpetanud senised katsed turge üle kavaldada?

Et enamasti see ei tööta! Investori edu mõõta on väga lihtne. Tema oskusi ja finantsintelligentsust peegeldab kõige paremini tema kontoseis pika aja jooksul.

Mina teadsin seda kõike investeerimisega alustades vägagi hästi. Olin kindel, et minu jälgijad ja järeltulevad põlved ei hinda mind niivõrd kommentaaride, kuivõrd minu portfelli seisu järgi. Ja nii see peabki olema.

Jäin turgudele alla

Nii tulebki tunnistada, et alates aasta algusest pole mul suurt millegagi hoobelda. Kui Tallinna börs on aasta algusest kerkinud pea 7% võrra ja S&P 500 indeks ligi 8% jagu, siis minu portfell on tänase seisuga pea 0,6% võrra miinuses! Vot nii palju maksab turul visioon!

Minul istub pea pool portfellist rõõmsalt rahas ja vaatan kulm kipras pealt, kuidas turud ülessuunas kappavad ja uusi tippe vallutavad. Turgude volatiilsus on samal ajal langenud pea viimase veerandsajandi madalaimale tasemele ja võib täheldada, et S&P 500 indeks liigub üha kitsamas koridoris.

Kuidas talitan edasi? Pean tõdema, et minu optimism on turgude liikumisega pöördvõrdeline. Iga tõusupäev muudab minu jaoks hapniku hõredamaks ja iga väiksematki langust tervitan avasüli. See tähendab, et jään oma valitud strateegiale kindlaks vaatamata sellele, mida teevad turud ja mida arvab turuosaliste enamus.

Olen viimase 15 aasta jooksul mitmel korral täheldanud, kuidas mitme aasta pullituru tootlus lühikese ajaga minema pühitakse. Ehk nagu on öelnud klassikud: jõukus on laen, mitte kingitus turgudelt.

Hinnad peegeldavad optimismi

Minu tagasihoidlik kogemus ja turutunnetus ütleb, et hindades on optimismi igal juhul. Seda nii koduturul kui ookeani taga. Millist aktsiat ma ka lähemalt ei uuriks, väärtpaber, mis ei ole kallis, paistab õiglaselt hinnatud. Ühe kõigi aegade pikima pullituru taustal soovitan kõigil lugejatel mitte üksnes seada tootluse ootusi, vaid kaaluda ka võimalust, et riskid realiseeruvad ja ühel hetkel läheb verevalamiseks.

Olen elav näide sellest, et lühiajaliselt turgude ajastamine ei toimi, ei pruugi toimida ka pikaajaliselt. Kui toimibki, siis tuleb võtta vastu järgmine otsus: millal taas siseneda? Nii võibki üsna hõlpsasti turgudel narriks jääda. See kõik võib olla küllalt kallis meelelahutus ja kes aktiivsest investeerimisest ülearu ei hooli, võiks pikemalt mõtlemata oma raha laiapõhjalistesse indeksifondidesse parkida.

Aktiivsest investeerimisest on aga veel üks kallimgi meelelahutus. See on oma raha usaldamine fondide juhtida – nii võid küll suure tõenäosusega samal moel narriks jääda, ent meelelahutust saavad sinu raha eest teised!

See, et ka kõrgelt haritud varahaldurid ja pensionifondid alalõpmata turgudelt pügada saavad ärgu olgu aga kindlasti innustuseks vaid pigem hoiatuseks. Tõik, et professionaalid pole suutnud turgudele tuult alla teha, ei tähenda kindlasti seda, et amatöörid seda paremini suudaksid.

Hetkel kuum