Investor Toomas: m.o.t.t.

Aktsiamäng „Börsihai vs. investor Toomas" tõestas, et igaüks võib olla investor Toomas.  Foto: Anti Veermaa

See põhikooli matemaatikatunnist meelde kulunud lühend – mida oligi tarvis tõestada – sobib kokku võtma Eesti kõigi aegade pikima aktsiamängu tulemusi.

Esiteks on mõistagi suur rõõm, et üsna muljetavaldaval hulgal mängijatest õnnestus nii minu portfelli kui ka turu keskmist tootlust lüüa. Pisut enam kui 800 mängija 928 portfellist suutis poole aastaga enam kui 10% tootlust välja võluda ligi 140 kontot.

Mina jäin oma portfelliga keskmike hulka ning mänguperioodi vältel 2. oktoobrist kuni läinud reedeni on minu varade väärtus kerkinud ligi protsendi võrra. Et portfellide tootlust räsis läinud nädal nii S&P 500 indeksi langus kui ka euro tugevnemine, tähendab see, et juhusega pooleks õnnestus mul siiski oma üsna väeti tulemusega lüüa nii turgu kui keskmist mängus osalenud portfelli.

Ka sellest, et enne viimase nädala turgude langust ei ületanud keskmine portfell kordagi turu tootlust ja osalejate portfellide keskmine tootlus jäi lõppkokkuvõttes negatiivseks, maksab meil kõigil teha oma järeldused.

Börsihai eriseminar: külas on võitjad

Esinevad LHV Panga vanemmaakler Nelli Janson, mängu võitja Mikk Talpsepp, LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel ja investor Toomas

Seminar toimub 28. märtsil kell 17:30 LHV kliendikontoris, Tartu mnt 2

Osalemine on tasuta

Üritusele saab registreerida SIIN

Allikas: LHV

Passiivsus võib olla eelis

Mina oma rahaga mänguperioodil märkimisväärselt tehinguid ei teinud ning hoian varade haldamisel endiselt võrdlemisi ettevaatlikku joont. Tean omast käest liigagi hästi seda, millele klassikud enne mindki viidanud: „Nii agressiivse kui ka alalhoidliku investori jaoks on millegi tegemata jätmine edu saavutamiseks sama tähtis kui millegi tegemine.“

Tehtud sai siiski palju. Tean, et mina ja mitmed mängijad, kellega vestlesin, pole eales enne nii hasartselt USA turge jälginud. Parimate mängijate tehingutest sai tänuväärt õppematerjal, mida tulevikuski meeles pidada.

Eriliselt hea meel on kõigi nende üle, kes õnnestus tänu mängule investeerimise ja finantsturgude vastu huvi tundma panna, ja seda võib pidadagi mängu suurimaks väärtuseks. Mäng tõestas veenvalt, et piisava tahtmise korral võib igaüks olla börsihai või investor Toomas.

Kahtlemata väärivad kiitust kõik need mängijad, kes teenisid head tootlust, oskuslikult riske haldasid ja järjepidevalt suurepäraseid tehinguid tegid. Veel parem meel on kõigi nende üle, kes head tootlust jahtides hoopis suurelt kaotasid. Nii ei teki loodetavasti pärisrahaga eales illusiooni, et suure tootluse teenimine on imelihtne.

Unustage võistlemine

Kui aktsiamängu muudab paeluvaks võistlusmoment ja võimalus end teistega võrrelda, siis päriselus ja päris rahaga ma seda kindlasti ei soovita. Ei ole tarvis hoolida niivõrd sellest, kuidas läheb portfellil võrreldes Mikuga Etalonist, Andresega LHVst, Peetriga SEBst või Toomasega Äripäevast.

Mõelgem pigem sellele, kuidas võimalikult edukat enda investeeringuid kasvatada vaatamata sellele, mida teevad teised. Teiste tegemistest võib paremal juhul noppida soovitusi, kuid eales mitte selle najal kogu strateegiat üles ehitada.

Aktsiamängu kolm auhinnalist kohta võitis mitme portfelliga võistelnud Mikk Talpsepp ning kuna reeglid mitme portfelliga osalemist lubasid, siis jääb võitjale üksnes õnne soovida. Mikk otsustas mängus tõestada, et aktsiatega kauplemine on karm ala, kus vähimgi võimalus teiste ees eelist saavutada kasutamata ei jää.

Aeg näitab, kas Mikul õnnestub konkurentidele ja turgudele samaväärselt koht kätte näidata ka Etalon Varahalduse investorite rahaga.

Hetkel kuum