Äripäev • 3. august 2016 kell 4:45

Täitsa tavaline veebirelv

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Soome maksuameti plaan kasutusele võtta veebipõhised kassaaparaadid, mis ei võimalda tulusid varjata, on elevust põhjustanud ka siinpool lahte. Põhjus on lihtne: Eesti maksuamet jälgib toimuvat huviga, ehkki selle kasutuselevõtu kindlat plaani ei ole.

Makse tuleb maksta, siin pole küsimustki. Missuguste vahenditega maksuamet seda ühes või teises valdkonnas kontrollib, on juba rohkem nn tehnika küsimus.

Veebipõhiste kassaaparaatide nõudmine sularahaga arveldavates müügikohtades tundub igati loogiline. Eriti Eestis, mille e-teenuseid peetakse muus maailmas iseäranis eesrindlikuks (kuigi kohapeal tundub küll teinekord teisiti) ja maksuamet on sihiks seadnud maksudeklaratsioonide kaotamise – eesmärk, mis eeldab samuti moodsaid ja turvalisi IT-lahendusi, mis kokkuvõttes ettevõtja elu lihtsamaks teevad. Seda muidugi eeldusel, et ettevõtja maksab makse ausalt ja ei tee tegusid, mis maksuameti silma alla sattumist pelgavad.

Ettevõtjate reaktsioonid seinast seina

Selle poolest ongi huvitav jälgida siinsete ettevõtjate reaktsioone. Need ettevõtjad, kes on mõistnud, kui suure ebaausa konkurentsieelise loovad maksmata maksud, tervitavad iga plaani, mis seda vähendab. Ettevõtjad, kes ebaausa konkurentsieelise vähendamise meetmeid soojalt vastu võtavad, on tõenäolisemalt ise korralikud maksumaksjad ja seetõttu pole neil ka andmete otseteed maksuametisse põhjust karta – pigem näevad nad sedasorti lahendustes oma elu lihtsustamist.Kes aga plaani pahaks paneb ja järjekordset tüütust maa põhja kirub, võib küll põhjendatult võimalikke tekkivaid probleeme ette näha ja konstruktiivselt arvustada, ent vastuseisu põhjuseks võib mõnikord olla ka olla soov kassavoog maksuameti valvsa silma alt kõrvale juhtida.

Soomlastel on veebipõhise kassa kasutuselevõtuks esialgu käepärasemad argumendid kui meil siin. Eelmisel aastal kontrollitud 600 toitlustusasutusest ja auditeeritud ettevõtetest leiti käivet 5–15 protsenti moonutavaid raamatupidamisvigu 68 protsendil. Eesti maksuametil praegu võrreldavaid andmeid kõrvale panna pole, lihtsalt nenditakse, et kus sularaha liigub, seal on maksupettuste võimalus suurem. Peale selle usub Eesti maksuamet, et töötajate registri käivitumine ja käibemaksudeklaratsiooni lisa on hulga tööd maksude paremal laekumisel juba ära teinud.

Soomlased saavad veebirelva Eesti firmalt?

Üks on muidugi selge: kui tahes hea kontrollisüsteem ei taga kõigi maksude laekumist ning petturid liiguvad reeglite täitmise kontrollijatest alati sammukese ees.

Sellesama veebipõhise süsteemi puhul võib viidata võimalusele, et raha, mille pealt maksudes maksmist vältida soovitakse, võib niimoodi üleüldse kassast mööda liikuma hakata – ja siis püüa tuult väljal. Selge see, et iga küsitava asutuse kassa kõrvale ei saa maksuametnikku seisma saata.

Aga võib-olla ei ole soomlastel tarvis veebirelva arendama hakatagi. Kui Äripäev sellest Soome maksuameti plaanist kirjutas, teatas üks Eesti idufirma toimetusele, et tal on selline relv juba olemas. Nii et äkki pole jalgratast tarvis leiutadagi, saab äkki teise hoopis erasektorilt osta.

Hetkel kuum