Äripäev • 17. mai 2017 kell 12:30

Tehke uus valitsus ära

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Uue liidri saanud IRLilt võiks tulla uue valitsuse loomise algatus: hetk on igati soodne, leiab Äripäev juhtkirjas.

Reformierakonna liidrite flirt EKREga võib käia järgmiste riigikogu valimiste perspektiivi silmas pidades, kuid mõttekam on korraldada praegusele valitsusele kiire lõppmäng. Reformierakond suudaks koos IRLi, EKRE ja Vabaerakonnaga luua vähemalt järgmiste riigikogu valimisteni elujõulise valitsusliidu ning Keskerakonna koos sotsidega opositsiooni saata.

Äripäeva hinnangul on uue valitsuse moodustamine hea mõte ja IRLil saab selles ettevõtmises olla otsustav roll, mis võib neid hääbumisest päästa. Vastselt Helir-Valdori Seedri näol uue esimehe saanud IRLil on nüüd suurepärane võimalus näidata, et neil on maailmavaade ja valmidus midagi ära teha.

Hoolimata sellest, et igal koalitsioonipartneril on viis ministrikohta, on IRL Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide valitsuses olnud nõrgemas positsioonis, mida omakorda on valusalt murendanud erakonna alla valimiskünnise kukkunud reiting, sisemised hädad ning valdavalt negatiivne tähelepanu – see kõik on hind, mida IRL on pidanud maksma Keskerakonna võimule pääsemise aitamise eest. Valitsuses on nad pidanud tegema oma varasemate põhimõtetega vastuolus otsuseid.

Seeder ongi teatanud, et talle vastsed maksumuudatused ei meeldi. Ent kui Seeder tahab erakonnale elujõudu juurde anda, siis tuleb tal tegutseda kohe: kell on kukkumas, kui mitte juba kukkunud: eile alustas riigikogu maksumuudatuste menetlemist. Arvestades ettevõtjate pahameelt ja avalikkuse kainenemist Keskerakonna valitsuse teeme-teisiti-hasardiga kaasaminekust, on ajastus igati soodne.

Hetk on soodne ka mitmes muus mõttes. Hea on valitsusevahetus ära korraldada enne Eesti ELi eesistumise algust: selle ajal valitsuskriisi korraldada annaks halva sõnumi. Teiseks on kõigil praegu opositsioonis istuvatel erakondadel tugev motivatsioon teha sügisestel kohalikel valimistel võimalikult hea tulemus ning vastselt valitsusse saanuna on see märgatavalt kergem: kohe pärast valitsuse moodustamist ei ole koalitsioonierakondade reiting veel ka kukkuma jõudnud hakata.

Maksud tagasi keerata

Loomulikult ei ole valitsuse vahetust tarvis mitte ainult vahetuse enda pärast. Äripäeva hinnangul oleks loodaval parempoolse ilmavaatega koalitsioonil võimalus tagasi keerata aegade kõrgeimaks kasvatatud maksukoormus ning ettevõtjaile sügavalt vastukarva seadusemuudatused, millest kahjulikemaks peetakse panditulumaksu kehtestamist. Ehkki eesmärk oli üllas – tõkestada kasumi kaudset Eestist väljaviimist –, on välja tulnud investeeringute tegemist takistav keeruline süsteem, mis on ettevõtjad tagajalgadele ajanud. Samuti on selle valitsuse maksumuudatusi iseloomustanud lausaline eufemismide kasutamine: praegustest keeruliseks aetud maksumuudatustest ausam oleks avalikult lauale panna ettevõtte tulumaks – koos tööjõumaksude olulise langetamisega. Ka ei muuda astmelise tulumaksu nimetamine millekski muuks asja enda olemust.

Ettevõtjavaenulike muudatuste elluviijaks peetud Sven Sester rahandusministri kohal muidugi jätkata ei saaks, sest Sauluse Pauluseks muutumine ei saa olla usutav. Ent see pole kaotus. Sester on olnud selle valitsuse nõrgim lüli. Tema vähimagi veenvuseta põhjendused maksumuudatustele on üks oluline põhjus, mis kriisil tekkida on lasknud. Minister, kelle agenda loovad ametnikud ja kes ise muudatuste vajalikkust vähimalgi määral esitleda ei suuda, pole ministrikohta väärt.

Hetkel kuum