Äripäev • 4. oktoober 2017 kell 3:00

Palju õnne, Rikaste TOPi uus võitja!

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Graanul Investi omanikku Raul Kirjaneni iseloomustab julgus ja ambitsioonikus, mis aitab rikaste edetabelis kiirelt tõusta, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Täna avaldab Äripäev 17. korda Eesti rikaste edetabeli, kus on ettevõtjad reastatud nendele kuuluvate ettevõtete vara väärtuse järgi. Toimetusel on hea meel, et seekord on Rikaste TOP 500 saanud uue võitja, kelleks on Graanul Investi suuromanik Raul Kirjanen.

Kui kasutada sporditermineid, siis selgus seekordne võitja alles lõpusirgel. Kahel eelneval aastal topeltvõidu võtnud TransferWise’i omanikud Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus pidid esikoha loovutama dollari nõrgenemise tõttu. Järgmisel aastal aga võivad nad taas poodiumi kahele kõrgemale kohale tõusta, sest plaanivad osa idufirma aktsiaid maha müüa. Praegu toimuva rahastamisvooru järel hinnatakse TransferWise’i väärtuseks 1,6 miljardit dollarit ning Käärmani ja Hinrikuse osaluseks arvatakse olevat umbes 40%.

 

Õnne on ka vaja

Nii Graanul Investi kui TransferWise’i omanikke iseloomustab julgus ja ambitsioonikus. Need on omadused, mis aitavad rikaste edetabelis kiirelt tõusta. Loomulikult peab olema ka üksjagu õnne, kuid tuleb arvestada ka ebaõnnestumistega. Tänavune võitja on kogenud mõlemat. Hoogsalt investeerinud Graanul Investi tabas sel aastal suurem ebaõnnestumine. Nende plaan viia Belgia üks suurem söeelektrijaam üle taastuvenergiale sai suvel tagasilöögi, sest jäi ilma toetusest ning pole seetõttu võimeline konkureerima tuumajaamadega. 

Seekordse edetabeli puhul tasub märkida, et ümberreastumine on toimunud ka naiste arvestuses. Esmakordselt on rikkaim naine Mari Tool, tõugates teisele kohale varasema mitmekordse võitja Tatjana Liksutova. Nende mõlema puhul tuleb aga rikkuse lätteid otsida meestest. Nii Tool kui ka Liksutova on rikaste edetabelis kõrgetel kohtadel tänu sellele, et Toomas Tool ja Maksim Liksutov on aastaid tagasi oma osalused neile loovutanud. Naisi on täna ilmunud edetabelis kokku 45.

Suuri tõuse-langusi vähe

Oleme rikaste edetabeli koostamisel alati rõhutanud, et see edetabel ja arvutused on Äripäeva hinnang, mis on tehtud ettevõtjale kuuluvate ettevõtete majandusaasta aruannete alusel. Loomulikult ei anna see täit pilti ettevõtja jõukusest ja loomulikult selgub konkreetse vara tegelik väärtus alles pärast seda, kui see maha müüakse. Teisalt on mitmed müügitehingud ja ka ettevõtjate enda hinnang neile kuuluvate ettevõtete väärtusele näidanud, et Äripäeva metoodika on konservatiivne.

Valdkonniti hakkab sel aastal silma kaubandusettevõtjate, kinnisvaraarendajate ja ehitajate rohkus võrreldes näiteks tööstustega. See pole aga suur üllatus, sest just siseturul ja kinnisvarasektoris tegutsevatel ettevõtetel on olnud hea kasvutempo.  Seekordset rikaste edetabelit iseloomustab stabiilsus, suuri tõuse ja langusi on vähe.

Põhjus võib peituda Eesti viimaste aastate uimases majandusarengus. Tõenäoliselt saavad järgnevad aastad olema äkilisemad ja ka valdkondade osas mitmekesisemad, sest praegune majanduskkeskond loob erinevates valdkondades tegutsevatele ettevõtjatele uusi võimalusi seni tehtud töö rahaks teha või mõni uus äriidee idanema panna. 

Hetkel kuum