Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Jänesejaht

15. august 2018, 11:51
Briggs & Strattoni sisenemiskoht, mis jooksis aina eest ära nagu jänes.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180815/TRADER/180819838/AR/0/AR-180819838.jpg

Arvan, et küllap on kõik kauplejad ajanud mõnda aktsiat taga nagu jänest. Hüppab selline elukas kogu aeg samm või paar tagaajajast eespool, keksib siia-sinna, teinekord õrritades, teinekord nagu lootust andes – aga kätte kohe kuidagi ei saa. Emotsionaalselt väga väsitav on selline jaht!

Täpselt nii läks mul Briggs & Strattoni aktsiaga. Kirjutasin eile, et see on minu arvates ülearu alla müüdud ja täna enne turupäeva algust avaldatavad majandustulemused võivad aktsia hinna tõusule pöörata.

Esimene plaan luhtus

Nagu kuulus kaupleja Jesse Livermore ütles, tuleb oma arvamust toetada rahaga ehk panuse tegemisega – muidu pole see arvamus tuhkagi väärt. Niisiis asusingi kohe turu avanedes Briggs & Strattoni aktsiat varitsema, soodsat ostukohta leida püüdes.

Vaadates aktsia käitumist eelnenud päevadel, olin üsna kindel, et saan siseneda 17 dollari ümbruses. Aga võta näpust – kas kõik investorid olid enne turu avanemist minu artiklit lugenud (mis pole ilmselt eriti tõenäoline) või olid nad minuga ühel ajal sedasama kauplemisvõimalust märganud (mis ilmselt ongi tõsi), igal juhul kihutas aktsia kiiresti üle 18 dollari piiri ja jäi sinna uuele tasemele pidama.

Algul lootsin endiselt pika positsiooni sisse võtta 17 dollariga, noh võib-olla pisut kõrgemalt. See osutus tühjaks lootuseks, sest erilisi vajumismärke kurss ei näidanud. Järgmiseks tuli mõte, et ehk saan osta alla 18 dollariga: ühe korra päeva jooksul ju hind alla 18 dollari taseme ka vajus. Aga ei, tühi lootus seegi.

Maksin plaanitust 1,5 dollarit rohkem

Lõpuks panin sisse limiitorderi. Ja selgus, et ükskõik mis hinda ma orderis ka ei määraks, jookseb Briggs & Strattoni aktsia mul ikka eest ära. Panin 18,25, läks hind 18,38 peale, panin 18,38, läks hind 18,49 peale. Lõpuks, minut enne turupäeva lõppu, tühistasin limiitorderi ja ostsin turuhinnaga: 18,54 dollarit. Poolteist dollarit ehk üle 8% kõrgemalt, kui olin plaaninud!

Ilmselgelt sattusin hoogu. Eest ära hüppav aktsia hind kannustas end jahtima ning kokkuvõttes läks positsioon mulle plaanitust palju enam maksma.

Kas saan nüüd selle eest ka karistada? Seda ei tea öelda enne majandustulemuste avaldamist. Võib-olla ei saa, sest turupäevajärgsel kauplemissessioonil osteti Briggs & Strattonit juba 19 dollariga.

Seniks leian lohutust teisest Livermore'i ütlusest: "Hinnad pole müümise alustamiseks kunagi liiga madalad ega ostmise alustamiseks kunagi liiga kõrged."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. August 2018, 11:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing