Kes tegelikult kohalikku omavalitsust juhib?

1185-aripaev 10. mai 2011, 06:24

Mis võiks olla parem kui 20kordne kasum, mis kasvatab 750 000 euroga ostetud maatüki 16 miljoniks euroks? Loomulikult variant, kus maa tuleks tasuta kätte.

Tänane Äripäev kirjutab järjekordselt Jõelähtme vallast, täpsemalt valla endistest juhtidest, kes segastel asjaoludel kümme aastat tagasi kinnisvaraarendajale soodsa lepingu sõlmisid, ning nüüd peavad praegused vallajuhid selle lepingu hapusid vilju maitsma.

Äripäev kirjutas viis aastat tagasi, et ärimeeste huvi ehitada 3,5kilomeetrine puutumata rannariba täis elumaju ajas Jõelähtme volikogu laiali. “Jõelähtme valla võimuvõitluse varjus ajavad oma bisnist kinnisvaraarendajad eesotsas ärimees Sulo Niguliga, kes loodavad selles mängus teenida sadu miljoneid kroone. Niguli juhitaval OÜ-l Jõelähtme Arendusgrupp õnnestus viis aastat tagasi valla käest turuhinnast kümneid kordi odavamalt üles osta ligi 85 ha maad, mis 3,5 kilomeetri ulatuses lookleb otse mereäärt pidi. Looduskauni hiigelkinnistu eest maksis Niguli firma vaid 11,8 miljonit krooni. Maa eest on vallale tegelikult siiani tasumata, sest lepingu järgi saabub maksetähtaeg alles 2011. aastal. Kinnisvaraarendaja soovib nüüd selle maa jagada 250 krundiks ning need uusasunikele eramute ehitamiseks edasi müüa,” kirjutasime viie aasta eest.

Ühesõnaga, täiesti ausad ärimehed erastasid üliodavalt hea hulga mereäärset maad, kuid ei tahtnud selle eest maksta. Ja justkui võluväel leidus sellele soovile ka täideviija – vald ise. Eile teatas Jõelähtme vald, et jõudis arendajaga kokkuleppele, mille kohaselt rajab arendaja tasumata müügihinna eest vallale kergliiklustee (pikkusega 8,4 km, tähtaeg 01.09.2015, maksumus ca 640 000 eurot), katab kõik kulud, mis seotud uue reoveekanalisatsiooni arendamisega Neeme küla ja Laheranna arenduse vahele, sh Neeme reoveepuhasti laiendamine (maksumus ligikaudu miljon eurot) ja katab ca 32 000 euro ulatuses Neeme külas uue lasteaed-algkooli rajamiseks vajalike detailplaneerimise ja projekteerimise kulusid.

Jõelähtme vallajuhtide poolt volikogule esitatav kinnisvaraarendajaga kümme aastat tagasi sõlmitud lepingu muutmise ettepanek on soodne arendajale. Kõik arendaja uue kokkuleppega tehtavad kulutused teenivad üht eesmärki – tänu sellele on Laheranna kinnistuid võimalik paremini müüa – jalgrattatee ilusa lastead-algkooliga ja kanalisatsioon on üpris mõjukad müügiargumendid. Seesama juhtum on korra juba vallas võimupöörde tekitanud ja suure tõenäosusega vahetub Jõelähtme vallas lähiajal võim taas. Lepingu muutmist arendajaga toetab Reformierakonda kuuluv vallavanem Andrus Umboja. Vastu on aga IRLi kuuluv volikogu esimees Art Kuum.

Jõelähtme vald on elav näide, et tegelikult valitsevad kohalikku omavalitsust rahamehed. Jah, lihtrahvas saab küll valimistel oma hääle anda, aga kohalikus elus kaasa rääkimiseks häälest ei piisa. Reaalses elus määravad võimuliidu koosseisu ja põhiülesanded ärihuvid. On olemas valimislubadused ja on lubadused kampaania rahastajatele – kui need lubadused ei kattu, kaotab rahvas. Pole vast vaja mainidagi, et tänase loo peategelased on rahastanud ka valda juhtivat Reformerakonda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2011, 13:54
Otsi:

Ava täpsem otsing