20. mai 1996 kell 22:00

Ameerika otsib kriisirohtu

Võtnud õppust 17 kuu tagusest Mehhiko peeso kriisist, mis seadis ohtu kogu monetaarsüsteemi ja mille lahendamine nõudis USA-lt ja rahvusvaheliselt valuutafondilt (IMF) 50 mld USD, pidasid rahandusministrid oluliseks IMFi soovitust, et riikidel tuleb esitada rohkem andmeid oma majandus- ja rahandusseisu kohta.

USA rahandusminister Robert Rubin toonitas, et kui Mehhiko probleemid oleks teatavaks saanud varem, olnuks ka investorid tõmbunud tagasi varem ning kriis ei kujunenuks nii raskeks ja olnuks ehk isegi välditav.

«Meil tuleb lahendada pangasüsteemi järelevalve probleem,» ütles 1994. a sügava finantskriisi lävel olnud Venetsueela rahandusminister Luis Raul Matos Azocar. «Peaaegu iga Ladina-Ameerika riik on kogenud, kui suuri raskusi selle eiramine võib põhjustada.»

Kohtumisel töötati välja mitmed abinõud, mis aitavad edaspidi rahustada närviliseks muutuvaid turge ja võimaldavad raskustes olevatel riikidel oma reforme jätkata.

Tipprahandusametnikud pöörasid suurt tähelepanu ühisele võitlusele rahapesu vastu, kuna see võib tõsiselt häirida kapitaliturge.

Ameerika arengupangale (IADB) tehti ülesandeks koordineerida selle piirkonna panga- ja väärtpaberituru järelevalvet.

Robert Rubin rõhutas pressikonverentsil, et ühise arvamuse kohaselt tuleks nii Põhja- kui Lõuna-Ameerikas ergutada riikide majanduskasvu, mis aitab vähendada vaesust ning eeldab finantsturgude avatuse ja konkurentsivõime lisamist.

Ameerika majandust iseloomustades ütles Rubin, et seda vaevavad teiste riikidega analoogilised hädad, nagu näiteks suur eelarvedefitsiit ja erasäästude madal tase.

Et suurendada inimeste säästuhuvi, on USA rahandusminister soovitanud rakendada inflatsiooniindeksiga seotud obligatsioone, mis on väiksema intressiriskiga. REUTER-ÄP

Hetkel kuum