18. juuni 1996 kell 22:00

Poola majandus edeneb

1994. a saavutatud kokkulepe Londoni klubiga aitas riigil vabaneda raskest võlakoormast tingitud ebakindlusest ja parandas uute investeeringute saamise võimalusi. Riigi investeeringute riskireiting langes BBB peale.

Selle aasta lõpul loodab Poola saada majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) liikmeks ning enne sajandivahetust ka Euroopa Liidu liikmeks.

Poola majanduskasv, mis jätkub viiendat aastat järjest, on Euroopa üks suuremaid. Mullune sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasv küündis seitsme protsendi ligi. Kahjuks ei ole majanduskasv aidanud eriti parandada tööturu olukorda: selle aasta algul oli töötuse määr (15,4%) ainult poolteist protsenti väiksem kui suurima töötuse ajal 1994. a keskpaiku.

Esimese Kesk- ja Ida-Euroopa riigina saavutab Poola SKT tänavu 1989. a reformieelse taseme. Väga edukalt on hakanud arenema erasektor, mis 1995. a andis 60% sisemajanduse kogutoodangust

Siiski on erastamine viimasel ajal takerdunud, kuna valitsuskoalitsiooni kuuluv Poola talurahvapartei (PSL) ei ole nii innukas reformide elluviija kui tema partner -- demokraatlik vasakliit (SLD). Riigi käes on veel 40% ehk 8700 ettevõtet. Kõigele vaatamata püüab erastamist tarmukalt jätkata erastamisminister Wieslaw Kaczmarek (SLD), kelle tagasiastumist PSL nõuab.

Sisemajanduses on märgata stabiliseerumise märke. Ehkki aastainflatsioon on endiselt liiga kõrge (20%), täidaks Poola majandus juba praegu ELi majandus- ja valuutaliidu nõuded: riigivõlg püsib lubatava 60% piires SKTst ning eelarvepuudujääk on allpool kolme protsenti SKTst.

Kui arvestada turismist ning Venemaa ja Saksamaaga piirikaubandusest teenitavat välisvaluutat, mida ametlik statistika ei kajasta, siis peaks nii riigi maksebilanss kui ka jooksevtehingute bilanss olema paraja ülejäägiga. Ühe aastaga on keskpanga välisvaluutavarud kasvanud peaaegu 150% ja ulatuvad 15 miljardi dollarini.

Poola rahandusministri Grzegorz Kolodko juhtimisel on välja töötatud programm 2000, mille eesmärk on alandada sajandivahetuseks aastainflatsioon seitsme portsendini ja hoida majanduskasv 5--6% piires. Selle saavutamiseks tuleb vähendada eelarvepuudujääki ja valitsuse võlga ning alandada makse ja reformida sotsiaalkindlustussüsteemi.

1995. a detsembris jõustunud uus välisvaluutaseadus muutis Poola zloti täielikult konverteeritavaks. Poola zlott, mida aastail 1991--1993 kolm korda devalveeriti, on viimasel ajal USA dollari ja Saksa marga suhtes pidevalt tugevnenud. EM

Hetkel kuum