29. september 1996 kell 22:00

Noorukist kütuseärimees andis kohtus tunnistusi

Merits kinnitas kohtule, et oma rahaprobleemide lahendamiseks oli ta nõustunud ettepanekuga osta kütuselitsentsi omav firma ning anda seejärel Kozlovile volitused tema nimel tegutsemiseks. Robert Merits tunnistas kõheldes omaks allkirjad ASi Espigor ostu-müügilepingul, kütuselitsentsi taotlusel ning Kozlovile antud volitusel, põhjendades oma kõhklusi väitega, et tal on kümme erinevat allkirjamoodust.

17. juunil tolliametis antud seletuse kohta, et ta pole midagi kuulnud 2. maist talle kuuluvast ASist Espigor, väitis Merits kohtule, et ta polevat tollal aru saanud, mida tema käest saada taheti. Vandeadvokaat Monika Mägi lisas, et Meritsalt võetud seletus pole mingi tõend, ning nõudis taas Meritsa ülekuulamisprotokolli, mida toll pole seni kohtule esitanud ja milles Merits oma varasemad kirjalikud seletused ümber lükkab.

Igor Kozlov ütles, et peab oma ainsaks rikkumiseks kaubadokumentidele allakirjutamist Meritsa asemel. «Merits andis mulle küll volituse, kuid see oli mul vahepeal kadunud,» põhjendas Kozlov oma käitumist. Firma ostmisel oli Kozlov Meritsa appi palunud põhjusel, et tal oli endal pass kaduma läinud. Kohtus selgus, et ka Meritsal oli pass kaduma läinud, mistõttu ta olevatki Espigori ostmisel kogemata vana passi koopia esitanud, ehkki tal oli selleks ajaks juba uus pass.

Espigori esindaja vandeadvokaat Monika Mägi sõnas, et kuna tolliamet on kogu Espigori kütuse seaduslikuks tunnistanud ja selle täies ulatuses osade kaupa väljagi andnud, tuleb Espigorile määratud 3 miljoni kroonine trahv tühistada ning raha tagastada. Mägi arvates ei tohiks pärast Meritsa kinnitusi enam kellelgi tekkida kahtlusi Espigori omanikus ja tema antud volituste ehtsuses.

Tolliameti esindaja vandeadvokaat Jüri Leppik esitas kohtule taotluse teha käekirjaekspertiis selle kohta, kas Meritsa allkirjad Espigori ostu-müügilepingul ja kütuselitsentsi taotlusel on ikka tema antud.

Monika Mägi vaidles sellele taotlusele vastu põhjusel, et see väljub haldusprotsessi raamidest ning tolliamet peab selleks esitama omaette tsiviilhagi. Kohus Leppiku taotlust ei rahuldanud.

Sellele vaatamata avaldas Leppik kahtlust, et Merits pole Espigori ostu-müügilepingule alla kirjutanud. «See, et ta kohtus seda väidab, ei muuda neid allkirju veel vaieldamatult ehtsateks,» ütles Leppik. «Kui selgub, et Merits pole tegelikult alla kirjutanud, muutuvad kaheldavaks ka Kozlovile antud volitused.» Leppik avaldas arvamust, et oktoobri lõpus jätkuval istungil ta ilmselt kordab oma taotlust käekirjaekspertiisi tegemise kohta.

Hetkel kuum