23. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Eile kell 13 kohtusid reformierakonna linnapeakandidaat Priit Vilba ja valimisliidu Tallinn linnapeakandidaat Robert Lepikson, et arutada linnavolikogu koalitsiooni moodustamist, konkreetse kokkuleppeni ei jõutud ning kohtumine jätkub täna.

Vilba sõnul on surnud punktist üle saadud ning läbirääkimised kulgevad rahulikult. Arutletakse, kuidas saada kokku teovõimeline koalitsioon, lisas ta.

Reformierakonna fraktsiooni aseesimehe Rein Voogi sõnul on läbirääkimistulemuste kohta veel vara midagi öelda. Praegu lepitakse tema sõnul kokku põhimõttelistes tingimustes, linnapea ja volikogu esimehe ametikoha küsimusi pole veel arutatud. ÄP

Tootmise Eestis lõpetanud ASi Eesti Tubakas riigile kuuluvad 33% aktsiaid müüakse detsembris oksjonil. Eesti Tubaka tuumikinvestori, Rootsi tubakafirma Svenska Tobaksi arvates on aktsiate müük enneaegne.

ASi Eesti Tubakas nõukogu liige Sven Papp märkis, et Eesti Tubaka tuumikinvestoril Svenska Tobaksil on põhimõtteliselt ükskõik, kui riik Eesti Tubaka aktsiad müüki paneb. Rootslased on aga tema sõnul seisukohal, et aktsiate müüki panek on praegu enneaegne.

«Ma ei kujuta ette, milliseks kujuneb aktsia hind,» sõnas Papp. «Paistab, et riik tahab lihtsalt ebamugavast seisust kiiresti välja tulla.» Eesti Tubaka turuosa kohalikul turul on langenud 70lt 45%le.

Erastamisagentuuri projektijuht Martin Kruus märkis, et kuna Eesti Tubaka tuumikinvestor Svenska Tobaks on firma tegevusstrateegiat viimasel aastal tugevalt korrigeerinud ning firma tuleviku suhtes on praegu midagi keeruline prognoosida, ei saa aktsiaid ka avalikku müüki panna. «Nende müük oksjonil on lihtsalt järgmine võimalus,» ütles Kruus. ÄP

Hansapanga üheksa kuu konsolideeritud puhaskasum oli 169 miljonit krooni, mis on 37 protsenti enam kui mullu samal ajal.

Grupi puhaskasumist moodustas 128,2 mln krooni Hansapanga puhaskasum, 1,3 mln Hansabank-Latvija, 27 mln Hansa Liisingu, 2,1 mln Hansa Lizingsi ja 3,4 mln Hansa Maja puhaskasum. Grupi kogutulud olid 497,1 mln krooni ehk 55% rohkem kui mullu samal perioodil.

Võrreldes 1995. a üheksa kuuga kasvas intressitulu 116%. Intressitulu laenu- ja liisingutegevusest moodustas 62% kogu intressitulust. BNS

Eestis uued kunstiauhinnad

Osaühing Eesti Kultuuriauhind annab detsembris esmakordselt välja 21 teatri-, muusika- ja filmikunstiauhinda Suur Vanker koos preemiatega.

OÜ Eesti Kultuuriauhind korraldustoimkonda esindav Tomi Saluveer ütles, et eesmärk on luua kultuuriauhindade jagamise traditsioon Eestis ning anda lisastiimul kultuuriinimestele.

Ajakirja Kultuurimaa peatoimetaja Olev Remsu ütles, et erainitsiatiivil põhinev kultuuri toetamine on «igati tore». Ta nimetas häiriva poolena seda, et ettevõtmise autorid nimetavad üritust Eesti kultuuriauhinnaks. «On näha, et üritusel on tugev side ajakirjaga Teater. Muusika. Kino ning ka auhinnad jagatakse välja vaid nendes valdkondades, nii et üritus ei hõlma siiski kogu Eesti kultuurivaldkonda,» põhjendas Remsu.

Konkursi Suur Vanker auhinnaskulptuuri autor on Tauno Kangro. Pronksist skulptuur kujutab Kreeka mütoloogiast pärinevat Kallistot. ÄP

ASi Eesti Merelaevandus erastamiseks OÜ Arbonale nime all registreerinud Hansa Investeeringud, Nomura International ja Marsoft kavatsevad lõpp-pakkumisele kaasata täiendava strateegilise investori.

Toomas Reisenbuk Hansa Investeeringutest ütles, et pakkumuses osalejad on identifitseerinud strateegilised investorid, kes on kavas lõpp-pakkumusse kaasata.

Reisenbuki sõnul on tegemist välisinvestoritega, kes on seotud laevandusega. Reisenbuk ei soovinud investorite nimesid kokkulepete puudumise tõttu veel avalikustada.

Osaühing kuulub täielikult Hansa Investeeringutele ja on spetsiaalselt loodud Eesti Merelaevanduse erastamiseks. BNS

Hansapanga aktsia kerkis börsil kolmapäeval esimese kauplemistunni jooksul positiivsete uudiste mõjul kiiresti 106 kroonilt rekordilisele 109,45 kroonile.

Kell 11 oli Hansapanga aktsia parim ostunoteering 108,20 ja müüginoteering 108,95 krooni.

Äripäev kirjutas kolmapäeval, et Rootsi Sparbanken tahab osta Hansapangalt 21% osalust Hoiupangas. Tehingu teostumine Hoiupanga aktsiate praeguse turuhinna juures tooks Hansapangale 89,7 miljonit krooni erakorralist kasumit. BNS

Teisipäeva õhtul MTV3 kanali häirimise tõttu elektersideinspektsiooni katkestatud telekanali TV1 saadete edastamine algas uuesti eile õhtul kell 19.

Eile õhtul uudistesaatega eetrisse tulnud TV1 võimsus on TV1 kaubamärki omava ASi Eesti Sõltumatu Televisioon peadirektori Oleg Sõnajala kinnitusel praegu kümnendik täisvõimsusest. «Taastame esialgse võimsuse ja levi paari päeva jooksul,» lubas ta. ÄP

Suurbritannia suursaatkond korraldas eile koos Briti kindlustusfirmade ja Balti Kindlustusseltsiga (Bico) Eestis esimese kõrgetasemelise sadamate ja ekspediitorite vastutuskindlustuse seminari, teatas Bico peadirektor Jaan Marks.

«Eestis on palju uusi sadamatega seotud firmasid, kuid ei tunta rahvusvahelisi vastutuskindlustuse nõudeid ja ei olda valmis vastu võtma välismaiseid aluseid,» selgitas Marks.

Seminarist võtsid osa näiteks Tallinna Sadama peadirektor Enn Sarap, Pärnu Sa-dama peadirektor Peeter Volkov ning Suurbritania suursaadik Eestis Charles de Chassirion. ÄP

Hetkel kuum