31. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Mehhiko peeso kurss kukkus majanduskriisijärgse perioodi madalaima tasemeni: üks dollar võrdus kaheksa peesoga.

Odav peeso muudab Mehhiko kaubad teistes riikides odavamaks, kuid viib üles impordi hinna.

Enne Mehhiko peeso kursi vabastamist 1994. aasta lõpus, mis vallandas ulatusliku majanduskriisi, maksis dollar 3,5 peesot. AP-BNS

Leedu majandusminister Zenonas Kaminskas ennustas tänavuseks inflatsioonitasemeks 20% ning sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvuks 3,4%.

Kõige kõrgemat inflatsiooni on Kaminskase sõnul Leedus oodata novembris, kuid aasta lõikes ei tohiks inflatsioon ületada 18--20 protsenti.

Minister märgib, et kuuldused liti võimalikust devalveerimisest on põhjustanud importtoiduainete kallinemise.

Minister Kaminskas suhtus skeptiliselt mõnede poliitikute prognoosidesse SKT kasvust 6--8% aastas. BNS

Läti RAS Latvijas Dzelzcelsh (Läti Raudtee) ning USA Bank of New York kirjutasid alla laenuleppele.

Bank of New York annab seitsme aasta jooksul laenu 6,5 miljonit dollarit. Laenu protsent on umbes kuus. Laen tuleb tagasi maksta aastatel 1988--2003. Bank of New Yorki laenu garanteerib USA Exim Bank. BNS

Firma Lvov-Lada, mis müüb Vene turul Zhigulisid, hakkab 1997. a kevadel tootma tuntud Tshehhi sõidukit Shkoda.

Uute autode kõrge sisseveotoll takistab oluliselt nende müüki Ukrainas. Palju odavam on importida autoosi ja komplekteerida autod müügikohas. Kui Tshehhist toodud uus Shkoda maksab Ukrainas ca 9000 USD, siis Lvovis monteeritud Shkoda maksab kaks tuhat dollarit vähem. RIANOVOSTI-ETA

Belgia veinitööstus on esitanud väljakutse nii loodusele kui riigi õllejoomistraditsioonidele ning kavatseb asuda tootma kvaliteetveine.

Veidi rohkem kui 25 aastat pärast seda, kui Belgias istutati esimesed viinapuutaimed, toodab Hagelandi assotsiatsioon 70 000 liitrit ehk 100 000 pudelit veini aastas, väidab suurim veinitootja Daems & Sons.

Püüdes kultiveerida kvaliteetseid viinamarjasorte Euroopa ühes kõige «märjemas» riigis, sõltuvad veinimeistrid täielikult jumala ja looduse armust. REUTER-ETA

Statoil on alustanud oma organisatsioonilise struktuuri reformimist Balti riikides, ütles Leedu Statoili avalike suhete osakonna juhataja Saulius Tulevicius.

Alates 1. novembrist hakkab Statoili Balti tegevust koordineerima Riias asuv peakorter. Praegu juhib kompanii tegevust Balti riikides Svenska Statoil.

Balti tegevuse koordineerimiseks asutas Statoil uue divisjoni Statoil International, kes hakkab vastutama tegevuse eest mitmes Ida- ja Lääne-Euroopa riigis. Statoili Balti piirkonna presidendiks sai Johny Ohlsson.

Juhtimisülesanded jagatakse ära kolme Balti riigi vahel. Riia divisjon vastutab jaemüügi, turunduse, finantstegevuse, auditeerimise, tarnete ja logistika eest. Tallinn vastutab uute kontseptsioonide ning teeninduspunktide juhtimise, personali ja informatsioonitehnoloogia eest. Statoili arenduskeskus tehakse Vilniusesse. BNS

Hispaania ja Portugal kavatsevad ühineda kavandatava Euroopa rahaliiduga selle esimeses etapis, ütles Portugali peaminister Antonio Guterres.

«Oleme kindlalt otsustanud kindlustada Portugali ja Hispaania pääsu rahaliidu asutajate hulka,» ütles Guterres pärast kahepäevast kohtumist oma Hispaania ametivenna Jose Maria Aznariga.

Portugali järgmise aasta eelarveprojekt, mis on praegu parlamendis arutlusel, näeb ette eelarvedefitsiidi languse tänavuselt umbes neljalt protsendilt järgmisel aastal alla 2,9 protsendi. REUTER-BNS

Hetkel kuum