5. november 1996 kell 22:00

Taanlased müüvad kõrbes liiva

Dansand on väike Taani perefirma, mis on tänaseks tegutsenud 25 aastat. Algus oli tagasihoidlik, toodang ulatus vaid 10 000 liivatonnini, tänaseks on Dansandil aga kolm vabrikut ning 150 000tonnine aastatoodang. Eksporditakse üle kogu maailma, sealhulgas ka Lähis-Itta.

«See, et me Saharas liiva müüme, peab paika. Kuid peale selle ekspordime palju ka Rootsi. Sinna läheb kümnendik kogu meie toodangust,» ütles ettevõtte omanik Poul Erik Beck.

Dansand on tõestanud, et liiv ei ole lihtsalt liiv. Mitmed Dansandi tooteliigid on hiljem patenteeritud. Sinna hulka kuulub ka värvitud liiv, mida kasutatakse golfi- ja jalgpalliväljakute katteks.

«Huvi värvitud liiva vastu on kiiresti kasvanud. Meie konkurentsieeliseks on see, et tooted ei sisalda mürgiseid aineid,» ütles Beck.

Ka viimati välja arendatud tooteliigi loomisel on mõeldud keskkonnale. Firma sai patendi jahilaskmises kasutatavate lendmärkide tootmiseks, mis on valmistatud liivast.

«Tavalised lendmärgid sisaldavad fenoole ning see on keskkonnale kahjulik. Meie märgid, mis lähevad tootmisesse aasta pärast, lahustuvad looduses.» DI

Hetkel kuum