5. jaanuar 1997 kell 22:00

Taal trumbati üle

Ühte selle aasta kuumimat pangandussündmust ei tulnud kaua oodata. Eesti Ühispank otsustas lõpuks ometi liita endaga Põhja-Eesti Panga (PEP). ÜP president Ain Hanschmidt ja PEPi juhatuse esimees Lembit Kitter kirjutasid liitumislepingule alla eile. PEP, riigi prügipank, kuhu omal ajal koondati Moskva välismajanduspangas külmutatud Eesti firmade raha vastu välja antud fondiosakud 64 miljoni ning pankrotistunud Sotsiaalpangast järgi jäänud laenud 90 miljoni krooni eest, leidis uue peremehe. 200 töötajat ootavad koondamist. Liitumise järel on aktsiaturgude maaklerid ennustanud Ühispanga aktsiale kiiret tõusu. Praegu veidi üle 34 krooni maksev aktsia võib kiiresti tõusta 40, isegi 50 kroonini.

Ühispank saab oma bilansimahult Hansapanga järel suuruselt teiseks Eesti pangaks. Nukker võib olla Hoiupanga juht Olari Taal. Äripäeva andmetel oli jõulude eel arutatud valitsuses ka võimalust, et valitsus loobub oma aktsiatest PEPis Hoiupanga kasuks. Viimane planeeris selle aasta bilansimahuks 7 miljardit krooni ning lootis selle arvuni jõuda just PEPi abil. Mõte ei teostunud. Ei tea, kas Taali hea sõbra peaminister Tiit Vähi võim oma rahandusministri Mart Opmanni ja Eesti Panga presidendi Vahur Krafti üle on nõrgenenud.

Kommenteerides PEPi liitmist Hoiupangaga, märkis Hansapanga juhatuse aseesimees Rain Lõhmus, et riik on kolme suurimat panka viimasel ajal erineval moel abistanud. Jääb oodata, milliseid kingitusi saavad juhtivate pankade viisiku kaks ülejäänud liiget Tallinna Pank ja Forekspank.

Hetkel kuum