Peaminister Tiit Vähi teatas eile, et määruseelnõud kehtestada mõne põllumajandussaaduse ja -toote miinimumhinnad valitsus arutama ei hakka.
Selline otsus tehti nõupidamisel, kus osalesid põllumajandus-, majandus- ja rahandusminister, välisministeeriumi majandus- ja välismajandusspetsialistid ning peaministri nõunikud Ardo Hansson ja Heido Vitsur.
Eelnõu ei olnud Vähi sõnul kooskõlas paljude seadustega, sh põllumajandussaaduste turukorraldus- ja tulumaksuseadus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Vähi märkis, et põhimõtteliselt on probleem, mille vastu referentshindade kasutamine oli ette valmistatud, kadunud. «Kui võrdleme tegelikke deklareeritud hindasid põllumajandussaaduste importimisel tollis, siis need ei ole palju erinevad tegelikest rahvusvahelistest turuhindadest,» lisas Vähi.
Kui valitsus aasta tagasi koos rahvusvahelise valuutafondiga otsustas miinimumhindade kehtestamise kasuks, oli Vähi sõnul situatsioon natuke teine. Praegu näitab tollistatistika, et tollipettused on vähenenud, lisas peaminister.
Valitsus moodustas töögrupi, kes I kvartali jooksul töötab välja põllumajanduse toetamise täiendavad abinõud 1997. aastaks.
Töögruppi juhib majandusminister Jaak Leimann, tema asetäitja on peaministri nõunik Ardo Hansson. Töögruppi kuuluvad riigikogu liikmed Ants Käärma ja Arvo Sirendi ning spetsialistid põllumajandus-, rahandus- ja välisministeeriumist.
Vähi sõnul on nende ülesanne selgitada, kas põllumajandussaaduste impordil-ekspordil pole tegemist dumpinguga ja kas pole rikutud pariteetsust Eesti põllumajandustoodete tootjate kahjuks.
Eesti ja Euroopa Liidu assotsieerimislepingu järgi on Eestil õigus kehtestada tollimaksud kuni 1997. aasta 31. detsembrini.
Peaministri nõuniku Ardo Hanssoni sõnul on nüüd vaja täpselt määratleda põhiprobleemid ja eesmärgid: kas eesmärk on suurendada tootmist või sotsiaalne pool. Seejärel tuleb leida odavam viis eesmärgi saavutamiseks.
Hanssoni ütlusel on põllumajanduse üldmahu langus peatunud ning saavutanud stabiilsuse, põllumajanduse osakaal on 7% SKPst. Ta lisas, et oluline on leida meetmed, millega abi viia tootjale otse kätte. Hanssoni sõnul ei usu ta mitte kaitsetollide, vaid maksusoodustuste efektiivsusse.
Ka majandusminister ütles, et kaitsetollide abi ta tänase seisuga ei tunneta.