16. veebruar 1997 kell 22:00

Hansapanga asutajad teevad miljoniäri

Üheksa meest, kes Tartu Kommertspanga filiaalina 1992. aastal asutatud Hansapanka esimesed investeeringud tegid, on tõstnud oma kapitali väärtust praeguseks tuhandeid kordi. Näiteks Rain Lõhmuse ja tema firmade kapital kasvab ligi 400 000 krooni päevas.

Lõhmusele kuulub eraisikuna 115 080 aktsiat, mille turuväärtus on 20,25 miljonit krooni. Lisaks omab ta Hansapanga aktsiaid ka läbi talle kuuluvate firmade Lobbar ja Abeta, mille turuväärtus on 156,3 miljonit krooni.

«Ei ole ise julgenud mõelda, kui palju minu kapital väärt on,» ütles Lõhmus. «Kui mõtlema hakkan, siis pole ehk mõtet enam tööd tehagi.»

Tema sõnul said Hansapanga loomisel õiged asjad õigel ajal ja õieti tehtud. Kõigepealt registreerimine Tartu Kommertspanga filiaalina, siis laen samast pangast ning lõpuks laenu tagasimaksmine ja iseseisva firma asutamine, lisas Lõhmus.

Hansapanga asutajatest järgnevad Lõhmusele nende käes olevate aktsiate arvult Eesti Panga asepresident Heldur Meerits, kellele kuulub koos tema ja tema naise firmadega 796 791 aktsiat, mille turuväärtus on praegu 140 miljonit krooni. Hansapanga juhatuse esimehe Jüri Mõisa vara Hansapanga aktsiatest on 132,9 miljonit krooni, ASi Finest Hotel Group tegevdirektori Toomas Sildmäe vara 118,4 miljonit krooni ja ärimehel Tõnu Laagil 99,1 miljonit krooni.

Hansapanga nõukogu esimehel Hannes Tamjärvel on läbi HTB Investeeringute ASi ja ASi Berlington 209 595 Hansapanga aktsiat, mille praegune turuväärtus on 53,4 miljonit krooni. Ärimees Andres Saame vara Hansapanga aktsiatest on 39,4 miljonit krooni ja Tartu Kommertspanga endise juhi, praegu kohtu all oleva Rein Kaarepere firma Krenno valduses olevate Hansapanga aktsiate turuväärtus 32,9 miljonit krooni.

Kõige vähem Hansapanga aktsiaid on panga asutajaliikmetest Hoiupanga juhatuse esimehel Olari Taalil, kellele kuulub 57 700 Hansapanga aktsiat firma OTB Konsultatsioonid kaudu. Nende aktsiate praegune turuväärtus on 10,1 miljonit krooni.

Kui arvestada, et Hansapanga aktsionäride omanduses on ka panga tütarfirma AS Flotten ja aktsiad Luksemburgi Bank of Bermuda klientide nimekirjas, on Hansapanga asutajate kapital veelgi suurem.

Tõnu Laak ütles, et Hansapanga äriprojekti vastu pole temal investeeringute mõttes midagi panna. «Vahest ehk ainult investeeringud Forekspangas ja Hoiupangas,» märkis ta.

Laak lisas, et ta ei karda aktsiamulli lõhkemist, mis aktsionäride firmade väärtust langetaks. «Kui tootmine jalad alla saab, siis see nn mull mitmekordistub,» prognoosis ta.

Tallinna Panga nõukogu esimees Guido Sammelselg ütles, et Hansapank oli esimene, kes mõistis rahast edukalt lisakapitali teenida.

Hansapank on 5,6 miljardi krooni suuruse bilansimahuga tõusnud suurimaks finantsasutuseks Balti riikides.

Hetkel kuum